wtv.pl
27 księży należących do Legionu Chrystusa dopuściło się seksualnego wykorzystywania nieletnich.

(zdj. ilustr.) flickr.com/GB_1984

W Legionie Chrystusa 27 księży dopuściło się pedofilii

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

27 księży należących do Legionu Chrystusa dopuściło się seksualnego wykorzystywania nieletnich, wynika z opublikowanego przez zgromadzenie raportu. Legioniści działają od 1941 roku. Założycielem zgromadzenia jest Marcial Maciel Degollado, ksiądz oskarżany

Założyciel zgromadzenia, zmarły w 2008 roku meksykański duchowny ojciec Marcial Maciel Degollado, który wykorzystał kilkadziesiąt nieletnich, nigdy nie poniósł prawdziwej kary.

Historia molestowania nieletnich przez członków Legionu Chrystusa na całym świecie pozostaje największym skandalem w historii Kościoła katolickiego. Dość powiedzieć, że wspomniany ksiądz miał dopuszczać się molestowania również własnych dzieci.

Szczegóły najnowszego raportu, opublikowanego w poniedziałek pod nazwą "Ujawnić prawdę, uczynić sprawiedliwość, uzdrowić", przytacza internetowy serwis Polsatu News.

170 ofiar Legionu Chrystusa

W oficjalnym dokumencie przedstawicieli powstałego przed 80 laty zgromadzenia poinformowano, że raport ma być kolejnym krokiem ku podążaniu "ścieżką prośby o przebaczenie i zainicjowanie licznych przedsięwzięć na rzecz ochrony nieletnich".

W piśmie opublikowano nazwiska należących do Legionu Chrystusa duchownych, którzy dopuścili się wykorzystywania nieletnich. Lista księży-pedofilów liczy 27 kapłanów. Jednocześnie podkreślono, że jest to 2 procent wszystkich księży należących do zgromadzenia.

Ofiarami legionistów padło 170 nieletnich. Zdecydowana większość z nich to młodzi chłopcy. Blisko jedna trzecia z nich padła ofiarą księdza Marciala Maciela Degollado. Podobnie jak założyciel legionu, znaczna część duchownych, którzy dopuścili się czynów pedofilskich, nie poniosła kary.

Jak podaje wspomniany portal, do tej pory ukarano 16 członków zgromadzenia. Osiem postępowań nadal się toczy.

Według przewodniczącego Stowarzyszenia Ofiar Legionistów Chrystusa Maciel mógł molestować nawet 200 nieletnich chłopców w trakcie całego swojego życia. Mimo to jedyną karą, jako go spotkała, był zakaz pełnienia posługi wydany w 2006 roku przez Benedykta XVI.

Papież zalecał księdzu-pedofilowi oddanie się życiu w ciszy oraz modlitwie.

Domy zakonne zgromadzenia znajdują się w 20 krajach. Warto zaznaczyć, że założony przez Degollado Legion Chrystusa od 1994 roku działa również na terenie Polski.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsatnews.pl

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >