wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W Aleksandrowie Łódzkim powstało okno życia dla szczeniaków

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Kolejne okno życia dla zwierząt właśnie rozpoczęło działalność. Placówka ruszyła wraz z początkiem kwietnia. Wolontariusze będą szukać nowych domów dla szczeniąt i kociąt. Prace nad inicjatywą ruszyły na przełomie roku w Warszawie.

  • W Aleksandrowie Łódzkim w Gabinecie weterynaryjnym Artura Kotarby przy ul. Bratoszewskiego 21 funkcjonuje okno życia dla zwierząt. Placówka będzie otwierana w pierwszy czwartek każdego miesiąca

  • - Okno życia polega na tym, że bez żadnych konsekwencji w każdy pierwszy czwartek miesiąca można oddać małe psy i koty, do szóstego miesiąca życia - informowała Polską Agencję Prasową przedstawicielka burmistrza gminy

  • Na przełomie roku okno życia dla zwierząt wprowadzić chce także radna warszawskiej dzielnicy Ursynów - Olga Górny

Inicjatywa powstała przy współpracy gminy z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawicielka organizacji pozarządowej wyjaśniła, że uwzględnienie porzucania zwierząt w Kodeksie karnym nie odstraszyło wielu osób. - Z naszej strony dajemy możliwość, by zwierzęta trafiły pod opiekę stowarzyszenia, które będzie poszukiwało im nowych domów - zapewniała Amanda Chudek. 

Inicjatywa jest przeznaczona jedynie dla szczeniąt i kociąt. Pozostawienie ich wymaga poddania matki bezpłatnej sterylizacji. Społecznicy podkreślają, że ich celem jest niesienie wiedzy i świadomości w zakresie dbania o czworonogi. 

W Aleksandrowie Łódzkim powstało okno życia dla zwierząt.

Oddanie zwierząt nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Poddanie samicy sterylizacji zaś daje pewność, że dojdzie do kolejnej ciąży, w wyniku której okno życia będzie musiało szukać właścicieli dla kolejnych nowonarodzonych szczeniąt lub kociąt. Placówka współpracuje z weterynarzem, doglądającym swoich pacjentów do czasu odnalezienia im nowego domu. Według autorów projektu działanie uratuje życia wielu psów i kotów, chroniąc ich przed bezdomnością i życiem na ulicy. 

Okno życia jest otwarte nie tylko dla mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego, ale także dla każdej osoby żyjącej na terenie województwa łódzkiego. Otwieranie lokalu raz w miesiącu uchroni placówkę przed przepełnieniem, a właścicielom umożliwi przeanalizowanie, czy na pewno nie będą w stanie zapewnić opieki młodym czworonogom. Kolejny celem, jaki realizować ma okno życia, jest zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt.

Okno dla zwierząt także w Warszawie? Od 4 miesięcy trwają starania

Jeszcze w 2012 roku na terenie stolicy powstało okno życia przeznaczone specjalnie dla zwierząt. Mieszkańcy w natychmiastowym tempie zapełnili lokal, co wywołało reakcje inspektoratu weterynaryjnego. W ostatecznym rozrachunku niezbędne było zamknięcie jednostki. Po 8 latach kolejne próby wdrożenia projektu dla czworonogów podjęła radna Koalicji Obywatelskiej z warszawskiego Ursynowa. Olga Górny, bo o niej mowa, skierowała interpelację do burmistrza dzielnicy.

Pod koniec stycznia skontaktowaliśmy się z polityczką Nowoczesnej. - W oknie życia można by pozostawić zwierzę bez stygmatyzacji, bez narażania go na traumę związaną z bólem, traumą, zimnem, przywiązaniem do drzewa - usłyszeliśmy. Według społeczniczki Polacy od 2012 roku zdążyli wyciągnąć wnioski. - Okna życia są także w Krakowie i są też ulepszane. Jesteśmy bogatsi o te doświadczenia, minęło 8 lat i jako społeczeństwo, poszliśmy do przodu - dodawała dla naszej redakcji. 

Władze dzielnicy wystosowały odpowiedź na interpelację chwilę po naszej rozmowie. Zarząd Dzielnicy Ursynów poinformował, iż kompetencje do wdrażania okna życia dla zwierząt w stolicy ma rada m.st Warszawy, a nie rada poszczególnej dzielnicy. - Do koordynacji działań niezbędny jest aktywny udział Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu - deklarują władze jednostki.

Władze dzielnicy wyraziły gotowość i zainteresować do prowadzenia pilotażu projektu. Skontaktowaliśmy się także z radną miejską Aleksandrą Śniegocką-Goździk, która zapewniła, że każda prozwierzęca inicjatywa zostanie poddana należytej debacie. 

Poniżej przedstawiamy interpelację Olgi Górnej z Nowoczesnej (po lewej) oraz odpowiedź przedstawicieli zarządu stołecznej dzielnicy Ursynów (po prawej). 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [PAP/WTV]

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >