wtv.pl > Gospodarka > Uważajcie na ten SMS. Oszuści mogą wyłudzić pieniądze znajdujące się na waszych kontach
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:00

Uważajcie na ten SMS. Oszuści mogą wyłudzić pieniądze znajdujące się na waszych kontach

Złośliwy SMS
Jan Vašek/pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Wiele Polek i Polaków otrzymuje na swoje telefony komórkowe niebezpiecznego SMS-a. Po wejściu w link znajdujący się w treści instaluje się aplikacja, która wkrótce może wykraść pieniądze z naszego konta internetowego.

Uwaga! Niebezpieczne SMS-y

Hakerzy nie odpuszczają. Coraz więcej Polek i Polaków otrzymuje niebezpiecznego SMS-a, który może doprowadzić do kradzieży.

Na pozór wygląda on bardzo niewinnie i może sprawiać wrażenie, że jego nadawcą jest operator lub automatyczna skrzynka pocztowa.

"Poczta glosowa: Masz 1 nowa poczte glosowa. Przejdź do [tu adres strony internetowej]" - to treść wiadomości, którą otrzymuje coraz więcej użytkowników telefonów komórkowych w Polsce.

Po naciśnięciu linku automatycznie zainstaluje się nam aplikacja - rodzaj złośliwego oprogramowania, które wkrótce przyczynić się może do udostępnienia złodziejom danych naszego konta.

W konsekwencji dojść może do wykradzenia naszych funduszy.

Co zrobić, by uniknąć zagrożenia?

Radczyni prawna Małgorzata Kurowska w rozmowie z Polsat News tłumaczy, że nasza opieszałość jest jak woda na młyn dla hakerów żądnych pieniędzy.

- Jesteśmy nieprzyzwyczajeni i zdarza się coraz częściej, że ataki tego typu są przeprowadzane - wyjaśniała prawniczka. - Z uwagi na pośpiech, niską ostrożność i brak świadomości padamy ofiarą tego rodzaju działań - dodała.

Jak stwierdziła, warto zabezpieczyć swoje urządzenie odpowiednim hasłem, a podczas instalowania aplikacji upewniać się, czy program na pewno potrzebuje od nas danych, których żąda.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: polsatnews.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Jan Vašek/pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Tagi: kradzież
Powiązane