wtv.pl
barszcz-sosnowskiego-laka-ostrzezenie-niebezpieczenstwo-oparzenie

Wikimedia.org/Czaszyn

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Jedna z roślin rosnących na terenach zielonych stanowi dla ludzi wielkie zagrożenie. Jak co roku pojawiają się ostrzeżenia przed barszczem Sosnowskiego. Wyglądający niczym koper kwiat parzy i wywołuje wymioty. W przypadku kontaktu fizycznego natychmiast trzeba zgłosić się po pomoc.

Wystarczy chwila nieuwagi, by do końca życia borykać się z komplikacjami po poparzeniu barszczem Sosnowskiego. Zagrożenie jest realne.

Idąc na letnie spacery w tereny zielone, należy uważać na barszcz sosnowskiego. Wygląda jak przerośnięty koper i zaledwie draśnięcie może przynieść ze sobą poważne problemy zdrowotne.

Barszcz Sosnowskiego ponownie atakuje

Niepozorna wysoka roślina z grubą, nawet 10-centymetrową łodygą, o białych kwiatach to ogromne zagrożenie dla osób korzystających z uroku dzikiej przyrody. Chwila nieuwagi zaowocować może poważnymi poparzeniami.

To właśnie łodyga jest najgroźniejsza. Zlokalizowane są tam krótkie włoski wydzielające toksyczną substancję. Barszcz Sosnowskiego osiąga wysokość nawet 4 metry wysokości.

Nawet draśnięcie ciałem toksycznych fragmentów barszczu Sosnowskiego przyniesie ze sobą dotkliwe oparzenia. Pojawić się mogą pęcherze z ropą. Do końca życia niezbędne będzie również chronienie poparzonej przez roślinę skóry przed promieniami UV.

Oparzenie I stopnia pojawić się może zaledwie 120 sekund po tym, jak po kontakcie 90-sekundowym kontakcie z barszczem Sosnowskiego ciało wystawione zostanie na słońce.

Co zrobić, gdy poparzymy się barszczem Sosnowskiego? Przede wszystkim jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W pierwszym odruchu należy przemyć skórę wodą z mydłem. Warto również skórę pokryć Panthenolem.

Źródło: Wikimedia.org/Jacek Proszyk

Co roku powstaje specjalna mapa zagrożeń

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna i inwazyjna roślina. Walka z nią jest nierówna i nie jest możliwe całkowite jej usunięcie.

Zgłoszenia na temat pojawiania się rośliny śledzić można na dynamicznej mapie mapa.barszcz.edu.pl. Monitorowane są tam informacje na temat miejsc, gdzie pojawia się barszcz Sosnowskiego.

Źródło: screen mapa.barszcz.edu.pl

Nie tylko poparzenia

Początkowo roślina ta pojawiła się w Polsce jako roślina pastewna. Szybko okazało się jednak, że pastewny barszcz Sosnowskiego jest toksyczny i bardzo łatwo się rozsiewa.

Inną nazwą barszczu Sosnowskiego jest „zemsta Stalina”. Związen jest to z tym, iż to właśnie w latach 50. XX wieku zaczęto masowo sprowadzać ją do kraju. Obecnie jej uprawa jest surowo zakazana prawem.

Poza poparzeniami baszcz Sosnowskiego wywołuje również wymioty i bóle głowy. Może dojść nawet do zapalenia spojówek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gazeta.pl, wtv.pl, rmf24, interia

Zdjęcie główne: Wikimedia.org/Czaszyn

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Foka czeka

Foka próbowała wyjść na brzeg, by odpocząć. Plażowicze skutecznie uniemożliwili jej wejścia na plażę

Czytaj więcej >
Szczwół plamisty

Roślina, którą łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Jej spożycie doprowadzi do bolesnej śmierci

Czytaj więcej >

Urządzamy eko biuro - o czym mowa w praktyce?

Czytaj więcej >
Pixabay/sipa

Spożywasz jedzenie, które powinno być nielegalne

Czytaj więcej >