wtv.pl > Ekologia > Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:18

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń

barszcz-sosnowskiego-laka-ostrzezenie-niebezpieczenstwo-oparzenie
Wikimedia.org/Czaszyn

Jedna z roślin rosnących na terenach zielonych stanowi dla ludzi wielkie zagrożenie. Jak co roku pojawiają się ostrzeżenia przed barszczem Sosnowskiego. Wyglądający niczym koper kwiat parzy i wywołuje wymioty. W przypadku kontaktu fizycznego natychmiast trzeba zgłosić się po pomoc.

Wystarczy chwila nieuwagi, by do końca życia borykać się z komplikacjami po poparzeniu barszczem Sosnowskiego. Zagrożenie jest realne.

Idąc na letnie spacery w tereny zielone, należy uważać na barszcz sosnowskiego. Wygląda jak przerośnięty koper i zaledwie draśnięcie może przynieść ze sobą poważne problemy zdrowotne.

Barszcz Sosnowskiego ponownie atakuje

Niepozorna wysoka roślina z grubą, nawet 10-centymetrową łodygą, o białych kwiatach to ogromne zagrożenie dla osób korzystających z uroku dzikiej przyrody. Chwila nieuwagi zaowocować może poważnymi poparzeniami.

To właśnie łodyga jest najgroźniejsza. Zlokalizowane są tam krótkie włoski wydzielające toksyczną substancję. Barszcz Sosnowskiego osiąga wysokość nawet 4 metry wysokości.

Nawet draśnięcie ciałem toksycznych fragmentów barszczu Sosnowskiego przyniesie ze sobą dotkliwe oparzenia. Pojawić się mogą pęcherze z ropą. Do końca życia niezbędne będzie również chronienie poparzonej przez roślinę skóry przed promieniami UV.

Oparzenie I stopnia pojawić się może zaledwie 120 sekund po tym, jak po kontakcie 90-sekundowym kontakcie z barszczem Sosnowskiego ciało wystawione zostanie na słońce.

Co zrobić, gdy poparzymy się barszczem Sosnowskiego? Przede wszystkim jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W pierwszym odruchu należy przemyć skórę wodą z mydłem. Warto również skórę pokryć Panthenolem.

>

Źródło: Wikimedia.org/Jacek Proszyk

Co roku powstaje specjalna mapa zagrożeń

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna i inwazyjna roślina. Walka z nią jest nierówna i nie jest możliwe całkowite jej usunięcie.

Zgłoszenia na temat pojawiania się rośliny śledzić można na dynamicznej mapie mapa.barszcz.edu.pl. Monitorowane są tam informacje na temat miejsc, gdzie pojawia się barszcz Sosnowskiego.

>

Źródło: screen mapa.barszcz.edu.pl

Nie tylko poparzenia

Początkowo roślina ta pojawiła się w Polsce jako roślina pastewna. Szybko okazało się jednak, że pastewny barszcz Sosnowskiego jest toksyczny i bardzo łatwo się rozsiewa.

Inną nazwą barszczu Sosnowskiego jest „zemsta Stalina”. Związen jest to z tym, iż to właśnie w latach 50. XX wieku zaczęto masowo sprowadzać ją do kraju. Obecnie jej uprawa jest surowo zakazana prawem.

Poza poparzeniami baszcz Sosnowskiego wywołuje również wymioty i bóle głowy. Może dojść nawet do zapalenia spojówek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gazeta.pl, wtv.pl, rmf24, interia

Zdjęcie główne: Wikimedia.org/Czaszyn

Powiązane