wtv.pl > Polska > Tylko do 31 sierpnia można zgłosić brak możliwości samopisu internetowego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Tylko do 31 sierpnia można zgłosić brak możliwości samopisu internetowego

Narodowy Spis Powszechny: tylko do wtorku 31 sierpnia można zgłosić w urzędzie brak możliwości spisania się przez internet
wtv.pl

Tylko do wtorku 31 sierpnia masz czas by poinformować urząd, że samospis internetowy nie jest możliwy. W momencie, gdy tego nie zrobisz i nie wypełnisz obowiązku spisania się, nałożona zostanie kara w wysokości nawet do 5 tys. złotych. Został mniej niż miesiąc do tego, by wypełnić formularz.

- Obowiązkową formą jest samospis internetowy - informuje na rządowej stronie Główny Urząd Statystyczny. - Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem - dodaje GUS w oficjalnym komunikacie.

31 sierpnia 2021 roku mija jeden z terminów wyznaczonych przez ustawodawcę. Tylko do ostatniego dnia sierpnia przewidziano możliwość zgłoszenia się do właściwego urzędu i poinformowanie, iż samospis internetowy nie zostanie przeprowadzony.

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań: 31 sierpnia mija termin zgłaszania do urzędu

Zgodnie z art. 15 ust. ust. 5 ustawy o narodowym spisie powszechnym wtorek 31 sierpnia jest ostatnim dniem, gdzie obywatel może zgłosić konieczność spisania się w sposób inny niż poprzez samospis internetowy.

Obowiązek ten wynika z przepisów. Osoby, które go nie dopełnią, muszą liczyć się z nałożeniem kary w wysokości 5 tys. złotych.

Samospis internetowy może nie być możliwy do przeprowadzenia z racji stanu zdrowia obywatela lub innego uzasadnionego interesu. Brak komputera, czy internetu w domu jest jednym z nich.

Na takie osoby nałożony został obowiązek poinformowania o tym właściwego organu. Pozwoli to na wybranie wraz z rachmistrzem dogodnego terminu i dokonania spisu.

- Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu - przypomina w swoich komunikatach GUS.

Czasu na spisanie jest już mało

Narodowy Spis Powszechny kończy się 30 września. Uczestniczyć muszą w nim wszyscy bez wyjątku. Odbywa się on raz na 10 lat.

Zgłoszenie braku możliwości samospisu nie musi być osobiste. Respondent może skorzystać ze specjalnej infolinii (22 279 99 99). Zostało na to zaledwie kilka godzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kary za brak udziału w spisie powszechnym

- Na policję trafiło już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia. Udział w spisie jest obowiązkowy - przekazał miesiąc temu GUS. Kara za odmowę udziału w spisie nie należy do małych.

Służby mają prawo nałożyć grzywnę 5 tys. złotych w przypadku, gdy rachmistrz nie zostanie wpuszczony lub, gdy do 30 września dany obywatel się nie spisze. To jednak nie wszystko.

W przypadku poświadczenia nieprawdy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 sąd może orzec karę pozbawienia wolności. Przepisy przewidują ograniczenie wolności nawet na okres 2 lat.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl, gazetaprawna.pl Zdjęcie główne: wtv.pl