wtv.pl > Polityka > Sondaż IBRiS: PiS z największym poparciem. Drugie PO, a na trzecim miejscu ruch Szymona Hołowni
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:05

Sondaż IBRiS: PiS z największym poparciem. Drugie PO, a na trzecim miejscu ruch Szymona Hołowni

W najnowszym sondażu IBRIS PiS nadal na prowadzeniu
Jakub Kaminski/East News

Najnowszy sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" pokazuje, że partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż liczyć może na aż 35,3 proc. poparcia. To najwięcej ze wszystkich ugrupowań. Na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska, która zyskuje w ostatnich badaniach. W sondażu zaskakuje trzecie miejsce ruchu Polska 2050.

W poniedziałek "Rzeczpospolita" opublikowała najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS. PiS pochwalić może się wzrostem poparcia ze strony wyborców.

35,3 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Miesiąc wcześniej wskazania dla partii Jarosława Kaczyńskiego były niższe o 2 pkt. procentowe. Co z opozycją rządzących?

PiS dziś wygrałby wybory, PO drugie w sondażu

Powrót Donalda Tuska mocno pomógł Platformie Obywatelskiej w wyścigu wyborczym. Według sondażu IBRiS największe opozycyjne ugrupowanie może liczyć na poparcie 25,7 proc. wyborców.

Zastąpienie Borysa Budki w fotelu przewodniczącego partii pomogło w odbudowaniu zaplecza wyborczego. Od czasu powrótu Tuska PO wciąż zyskuje poparcie.

Zaskakuje trzecie miejsce w sondażu zleconym przez "Rzeczpospolitą". Wbrew oczekiwaniom nie zajmuje go PSL, a ruch Polska 2050 Szymona Hołowni.

Układ sił w Sejmie

Gdyby wybory odbyły się w ostatni poniedziałek sierpnia, to 10,1 proc. poparcia zdobyłby ruch Szymona Hołowni. Tuż za Polska 2050 znajduje się klub Lewica z poparciem na poziomie 9,3 proc.

Tuż nad progiem wyborczym znalazło się również Polskie Stronnictwo Ludowe Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jedynie 4 proc. respondentów zadeklarowało, że będzie głosować na tę partię w nadchodzących wyborach.

Lepiej od PSL radzi sobie Konfederacja. IBRiS podaje, że oddanie głosu na tę partię wskazało aż 6,4 proc. badanych.

Wciąż jest jeszcze sporo niezdecydowanych

Układ sił w polskim Sejmie nadal może rozłożyć się jeszcze inaczej. W sondażu dla "Rzeczpospolitej" 9,2 proc. osób stwierdziło, że jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.

Gdyby wszystkie te osoby zdecydowało się poprzez PO Donalda Tuska, to wynik wyborczy kształtowałby się na poziomie blisko 35 proc. poparcia, a więc niemal tyle na ile obecnie liczyć może PiS.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbyły się w poniedziałek, to frekwencja wyniosłaby 53,8 proc.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: rp.pl Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News