Twórca znanego programu antywirusowego nie żyje. Zmarł w więzieniu
W wieku 75 lat zmarł twórca jednego z najpopularniejszych komputerowych programów antywirusowych John McAfee. Programista zmarł w więzieniu w Barcelonie, do którego trafił w wyniku oskarżeń o przestępstwa podatkowe.
John McAfee to twórca pierwszego programu antywirusowego do komercyjnego użytku, nazwanego jego własnym nazwiskiem.
John McAfee nie żyje
Informacje o śmierci popularnego programisty pojawiły się 23 czerwca. Tego dnia miał zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych z więzienia w Barcelonie. Kilka godzin po ogłoszeniu mu decyzji hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, mężczyzna zmarł.
John McAfee został zatrzymany w październiku ubiegłego roku na lotnisku w stolicy Hiszpanii. Zarzucano mu liczne przestępstwa podatkowe oraz prowadzenie fałszywej kampanii zachęcającej do handlu kryptowalutami, na której zarobić miał ponad 23 mln dolarów.
Amerykańska prokuratura twierdziła, że w latach 2014-2019 McAfee unikał płacenia podatków i składania deklaracji podatkowych oraz przedstawiał fałszywe dane dotyczące jego majątku.
Za swoje przewinienia, znanemu programiście groziło do 30 lat pozbawienia wolności.
Samobójstwo?
John McAfee utrzymywał, że zarzuty wobec niego są wynikiem politycznej gry wymierzonej przeciwko niemu. Powodem miało być zaangażowanie się w kampanię prezydencką w 2020 r., w której w prawyborach ubiegał się o reprezentowanie Partii Libertariańskiej.
Argumentów informatyka nie podzielała hiszpańska prokuratura, która stwierdziła, że mężczyzna świadomie unikał składania odpowiednich deklaracji podatkowych, do czego zresztą sam przyznał się w zamieszczonym na swoim Twitterze nagraniu.
Ciało martwego przedsiębiorcy zostało odnalezione w celi więzienia w Barcelonie. Amerykańskie media spekulują, że najprawdopodobniej doszło do samobójstwa.
Życie Johna McAfee'iego obfitowało w wiele kontrowersji. W 2012 r. został oskarżony o morderstwo swojego sąsiada Grega Faulla, przez co zdecydował się przeprowadzić ze Stanów Zjednoczonych do Gwatemali.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: rmf24.pl, gazeta.pl, newsweek.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: Gage Skidmore/Wikimedia Commons, JackPeasePhotography/flickr.com