wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jednoznaczne wnioski Rady Etyki Mediów ws. TVP Info. "To naigrywanie się z inteligencji telewidzów".

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Na stację TVP Info wpłynęły kolejne skargi. Rada Etyki Mediów przeanalizowała dwa artykuły dotyczące Manueli Gretkowskiej i kobiety, która zabiła swoje dzieci przy użyciu ostrego narzędzia. Andrzej Krajewski wskazał jednoznacznie, że złamano

  • Do Rady Etyki Mediów wpłynęła skarga Sylwii Dejny. Autorka zgłosiła dwa artykuły TVP Info. Pierwszy o tytule "Matka zabiła synków nożem. Nowe okoliczności tragedii pod Inowrocławiem". Drugi o tytule "Manuela Gretkowska oddała matkę do domu opieki. Wyjaśnia powody. Preparat na przedłużenie erekcji" - czytamy we wniosku

  • 15 lutego eksperci zapoznali się z załącznikami i stwierdzili, że doszło do naruszenia zasady etyki i tolerancji. Odpowiedzi na dokument udzielił Andrzej Krajewski

  • Autorzy analizy wskazali na "manipulacje", "haniebne treści", a także "działania polityczne"

TVP Info poinformowało opinię publiczną o tragedii dwojga dzieci, które zostały zabite przez swoją mamę, przy użyciu ostrego narzędzia. Autorka skargi, Sylwia Dejny podkreśla, że treść artykułu nie budzi jej wątpliwości. Zwróciła jednak uwagę na zdjęcie wyróżniające, które zostało załączone we wniosku.

Rada Etyki Mediów ponownie zarzuca TVP Info złamanie zasad szacunku i tolerancji 

Artykuł został opatrzony zdjęciem kobiety, znalezionym na Facebooku. Zdjęcie profilowe zawierało nakładkę "Wybór nie zakaz". Jest to hasło znane ze Strajków Kobiet, które przetaczają się przez ulice Polski od 22 października. "Osoba podejrzana o zabójstwo jest chora psychicznie, co przyznaje sam portal. Jak można to tak okrutnie wiązać z polityką?" - czytamy. 

Matka z niewielkiej miejscowości pod Inowrocławiem chwilę po zabiciu dzieci, podjęła próbę samobójczą, co może wskazywać na choroby psychiczne. Rada Etyki Mediów stwierdziła, że TVP Info postanowiło wykorzystać tragedię do działań stricte politycznych. "Stąd celowe skojarzenia: Matka wspiera Strajk Kobiet i zabija swoje dzieci".

Przedstawiciele organizacji zwrócili także uwagę na nalegania publicznego nadawcy, by nie wiązać zabójstwa Pawła Adamowicza z wyemitowanymi przez nich materiałami. Tymczasem, według Rady Etyki Mediów, tworzy się identyczne powiązania w przypadku kobiety z nakładką Strajku Kobiet na zdjęciu profilowym. 

Kolejnym materiałem była publikacja z 9 lutego o tytule "Manuela Gretkowska oddała matkę do domu opieki. Wyjaśnia powody. Preparat na przedłużenie erekcji"

Należy zaznaczyć, że na stronie TVP Info najprawdopodobniej doszło do zmiany tytułu. Od 7:11 9 lutego na stronie widnieje: "Manuela Gretkowska poinformowała, że oddała matkę do domu opieki". Rada Etyki Mediów nie widzi jednak powodów, by nie wierzyć Sylwii Dejny. Jak podał Andrzej Krajewski, publikacja jest "równie obrzydliwa moralnie", choć nie pozostawi po sobie trwałego śladu. 

Eksperci wskazują, iż miało dojść do manipulacji, która miałaby przekonać widzów o "szaleństwie" Manueli Gretkowskiej. Fakt zastąpienia morfiny preparatem na erekcję po konsultacji z farmaceutką, mógł nie dotrzeć do szerszego grona odbiorców. 

REM oskarża TVP Info o naigrywanie się z inteligencji widzów. Zarzucono także Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji umywanie rąk od obowiązku sprawowania nadzoru na treściami, ukazywanymi w publicznych mediach, nazywanych przez organizację "mediami prorządowymi". 

Zasada szacunku i tolerancji, a także obiektywizmu jest zawarta w Karcie Etyki Mediów - dokumencie przygotowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, celem wyznaczenia uniwersalnych i powszechnych standardów prowadzenia mediów w Polsce. 

Rada Etyki Mediów jest niezależną organizacją, utworzoną z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Instytucja ma na celu analizę, krytykę i sprawowanie nadzoru nad respektowaniem zasad Karty Etyki Mediów przez prezenterów, dziennikarzy, redaktorów, czy też radiowców. Grupa została powołana do życia w 1995 roku.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • TVP ma zapłacić 50 tys. złotych zadośćuczynienia. „Spot TVP Info był rasistowski, ksenofobiczny”

  • Wulgarny napis na drzwiach kościoła. „Takie napisy to atak na Kościół i duchowieństwo”

  • Agustin Egurrola został jurorem w tanecznym programie TVP. "Wiadomości" zrobiły o nim pochlebny materiał

Źródło: [Rada Etyki Mediów/TVP Info]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >