wtv.pl > Świat > Trzęsienie ziemi na Haiti. Polscy ratownicy chcą pomóc w pracach poszukiwawczych
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:00

Trzęsienie ziemi na Haiti. Polscy ratownicy chcą pomóc w pracach poszukiwawczych

Trzęsienie w Haiti
East News - zdjęcie ilustracyjne

Państwowa Straż Pożarna powiadomiła, że wkrótce rozpocznie się sprawdzanie gotowości grup poszukiwawczo-ratowniczych USAR Poland i MUSAR Poland, które miałyby pomóc na Haiti, przez które przeszło w sobotę trzęsienie ziemi.

Zniszczone budynki i wielu poszkodowanych - to efekt trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Haiti.

Polacy chcą pomóc

Na stronach Państwowej Straży Pożarnej pojawił się komunikat, z którego dowiadujemy się, że trwa proces sprawdzania gotowości grup poszukiwawczo-ratowniczych formacji USAR Poland oraz MUSAR Poland.

Ratownicy przygotowują się do pomocy w akcji ratowniczej na Haiti, przez które przeszło potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 w skali Richtera.

Grupy USAR i MUSAR zdobywały doświadczenie m.in. w Libanie, gdzie w roku ubiegłym prowadziły akcję ratunkową w gruzach portu, który został zniszczony w wyniku eksplozji.

Choć trzęsienie ziemi miało miejsce 12 km od Saint-Louis-du-Sud, jego skutki odczuwalne są na terenie całego kraju.

W mediach społecznościowych pojawiły się fotografie i nagrania, na których zobaczyć można zniszczone i zawalone budynki oraz chaos panujący na ulicach.

Przerażający żywioł nawiedził Haiti

Trzęsienie ziemi przyniosło ofiary śmiertelne, ale póki co nie pojawiły się jeszcze doniesienia o konkretnej liczbie zabitych i rannych.

Siła trzęsienia ziemi była ogromna, a według informacji US Geological Survey jego epicentrum znajdowało się na głębokości 13 km. Żywioł odczuwalny był również na Kubie i Dominikanie.

To nie pierwszy raz, gdy trzęsienie ziemi nawiedza Haiti. Poprzednie, z 2010 r. było jednak mniej silne niż to, które pojawiło się w sobotę.

Wszystko wskazuje na to, że to niestety nie koniec kataklizmów. Wydano ostrzeżenie przed tsunami, które pojawić może się jeszcze dziś na Karaibach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: onet.pl, radiozet.pl, twitter.com, wtv.pl

Zdjęcie: East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane