wtv.pl > Świat > Trzęsienie ziemi na Haiti przyniosło śmiertelne żniwo. Nie żyje kilkaset osób, prawie dwa tysiące rannych
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:01

Trzęsienie ziemi na Haiti przyniosło śmiertelne żniwo. Nie żyje kilkaset osób, prawie dwa tysiące rannych

Trzęsienie ziemi na Haiti
STANLEY LOUIS/AFP/East News

Sobotnie trzęsienie ziemi na Haiti przyniosło setki ofiar i prawie dwa tysiące rannych. Wciąż trwają prace ratownicze mające na celu wydobycie ocalałych oraz ewentualnych ciał zmarłych. Żywioł okazał się silniejszy od tego, który nawiedził kraj 11 lat wcześniej.

Szpitale, do których transportowani są poszkodowani są wypełnione po brzegi.

Tragedia na Haiti

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 w skali Richtera przeszło w sobotę przez Haiti. Wstrząsy pojawiły się ok. 12 km od miasta Petit Trou de Nippes, 150 km od stolicy kraju.

Żywioł zebrał przerażające żniwo. Na chwilę obecną stwierdzono już 304 zgony oraz ponad 1800 poszkodowanych. Wciąż nie odnaleziono jeszcze wielu osób, które najprawdopodobniej są uwięzione pod gruzami lub nie żyją.

Trzęsienie miało miejsce przed 8.30 czasu lokalnego i dokonało destrukcji wielu budynków i ulic., a jego siłę odczuć można było również na Kubie i Jamajce.

Według sejsmologów, siła żywiołu była znacznie potężniejsza od tego, który nawiedził Haiti 11 lat wcześniej, pochłaniając 200 tys. ofiar. W związku z tym, że tym razem trzęsienie nastąpiło jednak dalej od miasta stołecznego, przyniosło mniej zniszczeń.

Stan wyjątkowy

Premier Haiti Ariel Henry zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego, który potrwa przynajmniej miesiąc. Polityk niezwłocznie udał się również na teren, na którym wystąpiło trzęsienie.

W szpitalach jest coraz mniej miejsca na poszkodowanych, którzy transportowani są do placówek w Corailles, Roseaux i Pestel.

Na Haiti wyrusza pomoc humanitarna oraz ratownicy z wielu krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Chile i Argentyny.

Wsparcie zaoferowała również polska straż pożarna, która w tym celu przygotowuje grupy poszukiwawczo-ratownicze USAR Poland i MUSAR Poland, które brały udział w tego rodzaju akcjach m.in. w Libanie.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i nagrań przedstawiających skutki sobotniego tragicznego trzęsienia ziemi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: polsatnews.pl, twitter.com, wtv.pl zdjęcie główne: STANLEY LOUIS/AFP/East News

Tagi: Haiti
Powiązane