wtv.pl > Ekologia > Foka próbowała wyjść na brzeg, by odpocząć. Plażowicze skutecznie uniemożliwili jej wejścia na plażę
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:17

Foka próbowała wyjść na brzeg, by odpocząć. Plażowicze skutecznie uniemożliwili jej wejścia na plażę

Foka czeka
imago/blickwinkel/EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne

Turyści, chcąc lepiej zobaczyć zbliżającą się do brzegu fokę, wystraszyli zwierzę, uniemożliwiając jego wyjście na plażę w celu odpoczynku. Naukowcy ostrzegają przed tego typu zachowaniem.

Warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy jednymi mieszkańcami naszej planety.

Uważajmy na foki!

Incydent opisany został w mediach społecznościowych Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG. Załączono również zdjęcie obrazujące zdarzenie.

Wszystko rozegrało się w okolicach Cypla Helskiego, gdzie do brzegu zbliżała się foka. Zauważywszy zwierzę turyści zaczęli biec w jej stronę, by zrobić zdjęcia oraz dobrze się jej przyjrzeć.

Wystraszona foka próbowała odpłynąć w inne miejsce, by wydostać się na plażę, jednak w jej ślad podążyli turyści, co uniemożliwiło jej wydostanie się z wody.

Specjaliści ostrzegają - takie zachowanie może być wyjątkowo niebezpieczne i skończyć się nawet śmiercią foki.

Focze zwyczaje

Foki dość często spotykane są na polskich plażach. Najczęściej wychodzą z wody na brzeg, by wygrzewać się w słońcu lub po prostu odpocząć.

W rozmowie z serwisem Gazeta.pl, koordynatorka zespołu zajmującego się ochroną fok, Wioleta Miętkiewicz wyjaśnia, że w dziczy zwierzęta te nie nawiązują relacji z ludźmi.

- To jest dzikie zwierzę, boi się ludzi, którzy do niej podchodzą - wyjaśnia specjalistka - Wtedy ucieka z powrotem do wody - dodaje.

W przypadku, gdy zwierzę jest wyjątkowo zmęczone, a człowiek uniemożliwi jej odpoczynek na plaży, może dojść nawet do jego śmierci.

Warto pamiętać o tym, że foki są niezwykle ważne dla bałtyckiego ekosystemu. Oprócz tego, że są drapieżnikami, które kontrolują zarybienie, są również wskaźnikiem stanu wód. W skrócie - zdrowa foka oznacza zdrowe morze.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: gazeta.pl, twitter.com, wtv.pl zdjęcie główne: imago/blickwinkel/EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne

Tagi: Hel foka
Powiązane