wtv.pl

Jakub Orzechowski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Eksperci nie mają złudzeń. Wyjątkowo niebezpieczne zjawiska pogodowe na całym świecie to efekt globalnego ocieplenia

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Powodzie, pożary, skrajnie wysokie temperatury. W ostatnich dniach wymienione zjawiska stają się niemal na porządku dziennym na całym świecie. Naukowcy nie mają złudzeń - wymiar globalnego ocieplenia wyrwał się spod kontroli.

Efekty widoczne są dla mieszkańców całego świata.

Globalne ocieplenie w praktyce

Niemal każdego dnia informowani jesteśmy o kolejnych pożarach wynikających z wyjątkowo wysokich temperatur, czy intensywnych opadach deszczu, skutkujących dotkliwymi powodziami.

Klimatolodzy ostrzegają - przerażające zjawiska pogodowe, które obserwowane są już niemal na wszystkich kontynentach to naoczny wynik globalnego ocieplenia.

W południowych rejonach stanu Oregon w Stanach Zjednoczonych od wielu tygodni trwa wyniszczający pożar. Podobne zjawiska obserwuje się również w Rosji, gdzie bezsilne władze postanowiły wywołać proces powstawania sztucznego deszczu - pośród chmur rozsiane zostały jony srebra.

Destruktywne pożary trwają od soboty także na Sardynii. Ogień strawił już ponad 10 tys. hektarów lasów, a także domy mieszkalne, co doprowadziło do konieczności ewakuacji kilkuset osób.

Nieustępliwy żywioł

Monstrualne pożary pojawiły się również w Katalonii. Ich wynik to 1,3 ha spalonych lasów i ewakuacja ok. 170 osób. Nie pomagają silne porywy wiatru, które przenoszą ogień na kolejne tereny.

Dalsza część tekstu pod materiałem video

Z drugiej strony w Europie i Azji dochodzi do niebezpiecznych błyskawicznych powodzi. Zjawisko, z którymi zmagali się niedawno Niemcy i Belgowie dotarło również do chińskiego Zhengzhou, gdzie w jego wyniku zginęło 51 osób.

Profesor nauk o klimacie University College of London Chris Rapley, na którego słowa powołuje się "Financial Times" twierdzi, że nawet naukowcy są zaskoczeni tak nagłym postępem zmian klimatycznych.

Specjaliści poczytują zmieniający się wzór prądu strumieniowego jako przyczynę występujących na całym globie zjawisk atmosferycznych. Błyskawicznie przemieszczające się pasmo powietrza podczas lata staje się znacznie wolniejsze i falujące.

Efekty zwiększonej częstotliwości występowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych zaobserwować mogli również Polacy. Ulewne deszcze skutkujące podtopieniami, a nawet powodziami błyskawicznymi pojawiały się w przeciągu mijającego miesiąca na terenie całego kraju.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Sardynia w ogniu. Włochy proszą o pomoc sąsiadów

  • Trąba powietrzna w Żorach i Warszowicach. Przerażające zdjęcia

  • Kilkudniowe nawałnice nad Łodzią. Miasto podliczyło straty

Źródło: onet.pl, wtv.pl

Źródło zdjęcia: Jakub Orzechowski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Tagi:

Podobne artykuły

Pogoda

IMGW wydał prognozę długoterminową. Nadchodzą ciepłe dni
Czytaj więcej >

Pogoda

IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju
Czytaj więcej >

Pogoda

Burze w powiecie sieradzkim. Powaliło drzewa, zerwało dach
Czytaj więcej >

Pogoda

Nad Polskę nadciąga niebezpieczna pogoda. IMGW ostrzega przed burzami i gradem
Czytaj więcej >

Pogoda

Nadciąga fala groźnych upałów. Temperatury sięgną 35 stopni
Czytaj więcej >

Pogoda

Kraków. Ostrzeżenia pogodowe, służby w stanie gotowości
Czytaj więcej >
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]