wtv.pl
Trwają wzmożone kontrole policji

Marek BAZAK/East News; ZOFIA BAZAK

Trwają zmasowane policyjne kontrole. Można dostać mandat

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Wszyscy chcący zażyć dziś nieco wiosennego słońca muszą pamiętać, aby przestrzegać obostrzeń, gdyż w przeciwnym razie otrzymać mogą mandat. Oczywiście należy zakrywać usta oraz nos przede wszystkim w trosce o drugiego człowieka, jednak należy liczyć się z

  • W ciągu ostatniej doby policja w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust oraz nosa wystawiła niemal 5 tys. mandatów

  • Ponad 700 spraw zostało skierowanych do sądu

  • Kontrole przeprowadzane są nie tylko na ulicach. Funkcjonariusze pojawiają się również w środkach komunikacji miejskiej

Ładna pogoda i długi świąteczny weekend sprawia, iż wiele osób decyduje się na spacer, jednak policja ma świadomość, że takie okoliczności przyrody sprzyjają ignorowaniu obostrzeń. Trwają wzmożone kontrole i mandaty nie są rzadkością.

Nieustannie trwa dyskusja na temat tego, czy policja ma prawo wystawiać mandaty w związku z brakiem maseczki ochronnej zakrywającej usta oraz nos. Nie ulega natomiast wątpliwości, że służba na okres świąt zdecydowała o wzmożeniu przeprowadzania kontroli.

Patrole policji w okresie świąt to częsty widok. Wielu zostało ukaranych już mandatem

Jeszcze dwa lata wcześniej połączenie policji oraz świąt wiązało się ze skojarzeniem akcji wycelowanej w kierowców przekraczających limity prędkości, oraz tych, którzy decydowali się wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu. Obecnie jednak sprawa wygląda nieco inaczej.

Wielkanoc to wzmożony okres pracy dla policji. W tej chwili jednak patrole kontrolują respektowania przepisów epidemicznych. Wszyscy wybierający się na spacer powinni pamiętać, że o ile nie będą zażywać wiosennej pogody w lasach, parkach, lub na plaży konieczne jest zakrywanie ust oraz nosa maseczką ochronną.

Z Polską Agencją Prasową rozmawiał insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji. Poinformował on, iż „mundurowi pouczyli [...] 2731 osób”. Niestety mandatów było więcej. Według danych zaprezentowanych przez policję w ciągu ostatnich 24 godzin wypisano aż 4986 mandatów. Dodatkowo do sądu trafiły 702 wnioski o ukaranie.

Wniosek taki trafia przed oblicze sądu w przypadku, gdy obywatel odmawia przyjęcia mandatu i nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza. Tym razem jednak wszyscy upierający się, że obowiązek zakrywania ust oraz nosa nie ma umocowania prawnego, mogą być zdziwieni wyrokiem sądu. Sejm bowiem sprawił, że policja ma obecnie pełne prawo do wymagania respektowania tego przepisu.

Czy policja może ukarać za brak maseczki?

O sprawie związanej ze zmianą obowiązujących przepisów dotyczących zakrywania ust oraz nosa pisaliśmy już 27 marca. Pod koniec marca bowiem pojawiło się oficjalne stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, którzy wskazali, że najnowsze rozporządzenie z 19 marca 2021 r. wydane przez Radę Ministrów ma już „legalną podstawę prawną”.

Co uległo zmianie? Jak wskazują sędziowie: Sejm uchwalił „ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19”. To właśnie ten fakt sprawia, że policja ma pełne prawo wystawić mandat wynoszący 500 złotych i sprawy kierowane do sądu po dacie wejścia w życie najnowszego rozporządzenia nie będą już rozstrzygane na korzyść obywateli odmawiających podporządkowania się prawu.

Kontrole nie tylko na ulicach. Policja pojawia się w sklepach i autobusach

Wszyscy liczący, że uda im się ominąć patrol policji mogą być zdziwieni, że funkcjonariusze pojawiają się nie tylko na ulicach miast. Jak przekazano, policjanci i policjantki przeprowadzają kontrole również w autobusach, pociągach, czy tramwajach. W tych środkach komunikacji w ciągu 24 godzin doszło do 2764 kontroli.

Dodatkowo policja nie zapomina o tym, by sprawdzić, czy w święta osoby będące na kwarantannie nadal pozostają w domu i go nie opuszczają. Insp. Mariusz Ciarka przekazał, że tylko w Wielką Sobotę policja sprawdziła ponad 400 tys. osób objętych tych obowiązkiem.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / Facebook.com @sedziowie / PAP

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >