Transpłciowość i "społeczność LGBTQ" przedstawione jako patologia. Oburzający policyjny podręcznik, Bodnar reaguje
Podręcznik poświęcony jest między innymi alkoholizmowi, narkomanii, prostytucji czy sektom, ale w kontekście patologii społecznych mowa jest w nim także o subkulturach, do których - obok skinów czy punków - miałaby się zaliczać "społeczność LGBT" wraz z "reprezentantami Gender Fluid".
Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich / rpo.gov.pl, poptown.eu, csp.edu.pl
Na kuriozalny i szkodliwy podręcznik "Patologie społeczne. Wybrane zagadnienia" autorstwa Marcelego Śmiałka, który znalazł się wśród materiałów dydaktycznych Centrum Szkolenia Policji (CSP) w Legionowie, jako pierwszy zwrócił uwagę portal poptown.eu.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
- Osoby transpłciowe nie stanowią żadnej określonej subkultury czy mody. Transpłciowość nie jest efektem swobodnego wyboru człowieka, tylko jego cechą osobistą - wyjaśnia w piśmie Adam Bodnar.
Uchwalono obowiązkowe szczepienia. Bez nich prawdopodobnie nie wejdziesz też do wielu miejsc
Urodziny o. Rydzyka już za kilka dni. Szykują dla niego specjalny "prezent", raczej się nie ucieszy
RPO podkreśla również, że według nauk medycznych transpłciowość nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym, lecz jedną z postaci tożsamości płciowej, w związku z czym "jako taka nie stanowi „patologii społecznej”, tylko pewną trwałą dyspozycję psychologiczną danej osoby".
Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w sprawie skandalicznych materiałów szkoleniowych policji, w których o osobach transpłciowych mówi się w kontekście patologii społecznych.
W związku z tym RPO prosi o odniesienie się szefowej ośrodka w Legionowie do jego wątpliwości oraz o wyjaśnienie, w jaki sposób uczestnikom szkoleń przekazywane są zwarte w podręczniku treści dotyczące osób transpłciowych i niebinarnych.
- Czy w trakcie szkoleń omawiany jest także szerszy kontekst transpłciowości? Jeśli tak, to w jaki sposób i na podstawie jakich materiałów? Czy w aktualnym programie szkoleń uwzględniona jest tematyka antydyskryminacyjna? Jeśli tak, to w jakim wymiarze tematycznym i czasowym? - dopytuje ponadto RPO.
W środę w sprawie podręcznika zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich., kierując pismo do kierowniczki CSP w Legionowie insp. Anny Rosół, w którym zwraca uwagę na to, że powielający niezgodne z wiedzą naukową stereotypy podręcznik może przyczynić się do dyskryminowania przez funkcjonariuszy i tak już szczególnie narażonych na dyskryminację osób transpłciowych.
Bodnar wskazuje także, że podręcznik - zamiast rzetelnie wyjaśnić, "kim są osoby transpłciowe lub niebinarne" jedynie bezpodstawnie sugeruje, że są one nastawione na "negowanie obowiązujących norm kulturowych", co jednak stanowi pomieszanie porządków.
Bycie osobą transpłciową w żaden sposób nie determinuje naszego stosunku do obowiązującego systemu wartości, wiąże się bowiem jedynie z "pewnym trwałym sposobem przeżywania swojej płci".