wtv.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Tragiczne skutki sobotnich burz dotknęły całą Polskę. Od godzin popołudniowych do wieczornych szalały wichury, deszcze i błyskawice. To oznacza, że w wielu miejscach w kraju doszło do awarii i podtopień. W bardzo złej sytuacji znaleźli się mieszkańcy woj. opolskiego.

Liczne podtopienia i zalania sprawiły, że wielu mieszkańców tego województwa nie mogło sobotnio-niedzielnej nocy przespać spokojnie.

Burze w całej w Polsce. Straszliwe skutki żywiołu

Jeszcze w piątek ostrzegano przed załamaniem pogody, które miało przyjść w weekend. Front burzowy zaniepokoił jednak naukowców z IMGW, którzy obwieścili alerty na terenie całego kraju związane z nieprzewidywalnym żywiołem.

Od godzin popołudniowych w większości Polski trwały nawałnice i gwałtowne burze. Wiatr hulający z prędkością ok. 70 km/h, rzęsisty, nieustający deszcz i lejące się z nieba błyskawice nie tylko utrudniały życie osobom znajdującym się na zewnątrz, ale doprowadziły również do wypadków, utrudnień i wielu tragedii.

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się mieszkańcy woj. opolskiego, a konkretnie powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i oleskiego. W wielu miejscach doszło tam do lokalnych podtopień, przewrócenia drzew, które blokowały drogi oraz zerwania linii energetycznych.

pogoda

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

CZYTAJ DALEJ

Najgorzej burz doświadczyły gminy Polska Cerekiew i Cisek.
-
Działania skupione były głównie na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Zanotowano tam najwięcej zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi. Ostatecznie doszło do pięciu zdarzeń związanych z zerwanymi dachami w tym jedno na budynku mieszkalnym, to najbardziej poważne uszkodzenie - zerwana połowa miała wielkość ok. 5 m x 10 m. Strażacy zabezpieczyli pozostałą część dachu - mówił w rozmowie z WTV.pl mł. asp. mgr inż. Łukasz Nowak z Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej w Opolu.

- Pozostałe interwencje związane z dachami dotyczyły budynków gospodarczych, stodół albo pustostanów, gdzie dach został zerwany lub uszkodzony. W jednym przypadku zerwana część „wylądował” na posesji sąsiada, uszkadzając stojący tam samochód osobowy - informował oficer prasowy.

- Nie odnotowano osób poszkodowanych, a pozostałe ujęte w statystyce zdarzenia to głównie konary, przewrócone drzewa, kilka zalanych lub podlanych budynków i dróg - podsumował.

Strażacy walczyli przez kilka godzin z usuwaniem strat i wzywani byli do kolejnych zgłoszeń w innych domach i miejscowościach. Skutki nawałnicy będą jednak widoczne jeszcze przez kilka dni, a nawet tygodni.

Zalana Warszawa. Stojące tramwaje i korki

Znacznie ucierpiała również stolica. W czasie burzy wiatr urwał pantograf i zerwał część sieci trakcyjnej. Na Woli tramwaje stanęły w korkach, a część z nich została skierowana na objazdy.

Do utrudnień doszło również przy Moście Łazienkowskim i na trasie S2 w Miedzeszynie. Usuwanie problemów trwało kilka godzin, co sprawiło, że auta stały w długich liniach jeszcze wiele kilometrów za problematycznych odcinkiem.

Ulewy i wiatr nie ustawały do późnych godzin wieczornych. W niedzielę pogoda ma być już spokojniejsza, ale skutki sobotniej burzy wciąż mogą być odczuwalne w wielu miejscach w Polsce.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [wtv.pl][wawainfo.pl]

zdjęcie główne: [ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >