wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tomasz Lis pomylił księcia Kentu z księciem Edynburga. "Królowa Elżbieta i książę Kentu przyjęli szczepionkę. Bezczelni celebryci"

10 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Tomasz Lis postanowił odbić piłeczkę w związku z ostatnią nagonką na znane osoby, które zaszczepiły się poza kolejnością. Na swoim Twitterze opublikował wpis, w którym pokazał, że również angielska królowa przyjęła szczepionkę

  • Tomasz Lis zamieścił na swoim Twitterze wpis, w którym chciał zakpić z oburzonych szczepieniami znanych osób w Polsce, które odbyły się poza kolejką

  • W swoim wpisie popełnił dwa błędy - nazwał księcia Edynburga, męża Elżbiety, księciem Kent, a także nie zauważył, że otrzymali oni dawkę w czasie, w którym powinni ją otrzymać

  • W Wielkiej Brytanii grupą priorytetową są osoby starsze

Czy Tomasz Lis nie przeprowadził przed dodaniem wpisu odpowiedniego researchu?

Dziwna wpadka Tomasza Lisa. Nie przygotował się?

Tomasz Lis znalazł się w grupie broniącej polskich celebrytów zaszczepionych w tajemnicy w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kiedy sprawa zaczęła wychodzić na jaw, wstawił się za Krystyną Jandą i osobami z jej listy, chcąc pokazać, że to wina Prawa i Sprawiedliwości, a artyści nie zrobili nic złego. 

Postanowił również zakpić z osób, którym nie podobały się działania Krystyny Jandy i pozostałych zaszczepionych poza kolejnością ludzi. W związku z tym zamieścił na swoim Twitterze wpis nawiązujący do sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie również dwie znane osoby zostały zaszczepione. 

- Królowa Elżbieta i książę Kentu przyjęli szczepionkę. Bezczelni ci brytyjscy celebryci - ironizował. 

Popełnił w jednym wpisie aż dwa błędy. Pierwszy, nieco bardziej widoczny, ale pokazujący brak przygotowania i puszczenia wpisu w biegu, dotyczył osoby, którą wymienił u boku królowej Elżbiety. To nie książę Kentu został zaszczepiony (choć też mógł znaleźć się w tym gronie, ma w końcu 85 lat), a książę Edynburga, małżonek brytyjskiej monarchini, książę Filip.

Książę skończył w tym roku 99 lat, królowa - 94. Oboje są już w bardzo podeszłym wieku. Czym jednak ich przypadek różni się od polskich szczepień poza kolejką? Tu pokazał się drugi błąd Tomasza Lisa w jednym wpisie. 

Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Seniorzy 80+ w grupie priorytetowej

Również w Wielkiej Brytanii rozpoczęto akcję szczepień. Do użytku tego kraju trafiły już 3 rodzaje preparatów, a szczepionki zaczęto podawać jeszcze w zeszłym roku, na długo przed świętami. 

W grupie priorytetowej do szczepienia znaleźli się medycy pracujący przy osobach zarażonych koronawirusem oraz seniorzy mający 80 lat i więcej. Tych pierwszych jest około 700 tys., a drugich - nawet 3,3 mln. 

W tej grupie znaleźli się również członkowie rodziny królewskiej - szczególnie królewska para jest już w podeszłym wieku. Nic więc dziwnego, że otrzymali oni szczepionki - nie zdarzyło się to w żadnym wypadku poza kolejnością, a w czasie, kiedy wszyscy inni w ich sytuacji również mogli starać się o szczepienie. Nie stracił na tym również żaden pracownik służby zdrowia.

Okazało się więc, że wpis Lisa był nie tylko nietrafiony, ale również przekłamany. Sytuacja w Wielkiej Brytanii nie oddaje tego, co stało się w kontekście szczepień w Polsce. 

źródło: [twitter.com/lis_tomasz][nauka.pap.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Świat

Kanada: Justin Trudeau w ciężkiej sytuacji przed wyborami. Został skrytykowany i obrzucony żwirem

Czytaj więcej >
Od 7 września turyści znów mogą odwiedzić Kanadę.

Świat

Od dzisiaj możemy wjechać do Kanady. Co się zmieniło i o czym musimy pamiętać?

Czytaj więcej >
Fighting record-low poll numbers, a weakening economy and a judiciary he says is stacked against him, President Jair Bolsonaro has called huge rallies for Brazilian independence day Tuesday, seeking to fire up his far-right base.

Świat

Brazylia: protesty zwolenników prezydenta Bolsonaro. “Sytuacja z Kapitolu się powtarza”

Czytaj więcej >

Świat

Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

Czytaj więcej >

Świat

Zwłoki wyrastają jak grzyby po deszczu. Tragiczne doniesienia z Petersburga

Czytaj więcej >
Poważny pożar w polskim kościele w Kijowie

Świat

Pożar polskiego kościoła w Kijowie. Ogień uszkodził organy

Czytaj więcej >