wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Użytkownik TikToka mówi o "wykorzystywaniu w różne dziury" w kontekście środowisk LGBT. Oglądają go także dzieci

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Nie trzeba ukrywać, że od zawsze toczymy bój o zmianę obyczajowości w naszym kraju, a przede wszystkim walczymy o prawa tych najbardziej uciśnionych. Choć wydawać by się mogło, że internet służy do edukowania społeczeństwa, to niektórzy wyko

Na TikToku można znaleźć różnego rodzaju materiały i oczywiście nie tylko te złe, jednak mimo ograniczeń wiekowych dostęp do niej mają też znacznie młodsi internauci, poniżej 13 roku życia. Wielu opiekunów czy rodziców nie zdaje sobie sprawy, że w tym medium przestawiane są także treści o charakterze społecznie szkodliwym i przemocowym. Przypomnieć tu należy m. in. TikToka księdza Jakuba, w którym to porównał on utratę cnoty do brudnej szklanki, a my jako portal interwencyjny, jako pierwsi nadaliśmy rozgłosu sprawie. Link do artykułu możecie znaleźć tutaj.

Choć polityka TikToka z założenia ma dbać o tych najmłodszych użytkowników, to jak każdy system weryfikacji treści - ten również jest niedoskonały. Istnieją jednak polscy tiktokerzy, którzy zwalczają szkodliwe społecznie treści i edukują, nawołując do poszanowania cudzych wartości, kłócą się ze slut-shammingiem, a jednym z takich osób jest @okiem.boomera. Poprosiliśmy go o komentarz odnośnie szkodliwych społecznie filmów. 

- Tik Tok jest apką głównie dla ludzi młodych. Ich wartości postrzeganie świata dopiero się kształtują. Młody człowiek potrzebuje pewnego rodzaju autorytetu. Wiele osób mówi ze TT to aplikacja z dystansem z żartem itd. Nie zgadzam się z tym. Uważam, iż jest to próba wytłumaczenia zachowań antyspołecznych, kloacznych i niskiego lotu. Treści, które utrwalają w młodych osobach uprzedzenia, tworzą podziały, umacniają wszelakie antyspołeczne zachowania. Homofobia, transfobia, mizoginizm, seksizm itd. Są zwyczajnie szkodliwe. Każdy twórca nawet TT powinien brać odpowiedzialność za swoje treści, bo chcąc czy nie chcąc wysyła w przestrzeń pewien przekaz - skomentował dla WTV.

- Poprzez zabawę można też edukować, ale nie można, nie powinno się poprzez zabawę tworzyć uprzedzeń i pogłębiać szkodliwych stereotypów. Sam wiele razy dostawałem wiadomości, że moje TikToki dla młodych ludzi są ważne. Nie wiem na ile to bajt, na ile żart, a na ile powaga. Nawet jeśli jedna młoda osoba wyciągnie z nich cos pożytecznego dla siebie? Będzie mi bardzo miło - dodał Okiem Boomera. Dodajmy, że wielokrotnie stawał on w kontrze do przemocowych treści publikowanych przez "młodego prawicowego".

- Wszelakiej maści próby usprawiedliwiania zachowań rasistowskich, ksenofobicznych, homofobicznych i antypołecznych będą na moim kanale zawsze tłumaczone na tyle na ile pozwala mi wiedza i umiejętność.

"W jakie dziury lubią wykorzystywać" - o środowiskach LGBT+ na TikToku. Oglądają to dzieci

Przejdźmy jednak do sedna. Jednym z tiktokerów, który walczy o uwagę odbiorców treściami wyjątkowo szkodliwymi jest @mlodyprawicowy, pełniący niegdyś funkcję członka rady dzielnicy Brzęczkowice i Słupna w Mysłowicach. Notorycznie obraża on w moim odczuciu nie tylko osoby transpłciowe, ale także ogólnie osoby częściowo związane ze środowiskiem LGBT+, czy nawet ironizuje z osób transpłciowych, porównując to do "utożsamiania się jako osoba czarnoskóra". Wielu ludzi wychodzi z założenia, że młody mężczyzna szuka rozgłosu i poklasku, a jego treści powinny być ignorowane. Trzeba jednak zaznaczyć, że ma on aż 42,3 k obserwatorów, z czego dużą częścią są dzieci, których światopogląd dopiero się kształtuje.[EMBED-1329]

Wczoraj na profilu @mlodyprawicowy znalazła się treść, która jest nie tylko uwłaczająca dla części środowisk LGBT+, ale także, w problemem jest wulgarny język, który celowo wywołuje dane skojarzenia we fragmencie o "jakich oni to nie mają preferencji, w jakie dziury lubią wykorzystywać i jakich oni w ogóle kontaktów seksualnych nie zaznali w życiu". Po dodanym hashtagu "lgbt" wnioskuję, że padło to w ich kontekście.

[EMBED-1328]

Nie trzeba chyba nakreślać, jaką wagę mają słowa, które padły w wideo. Każdy dorosły człowiek musi mieć świadomość, że nie może ranić i obrażać innych, bez żadnych konsekwencji, tym bardziej nie ma prawa oskarżać o najbardziej obrzydliwe czyny osób, należących do mniejszości. Mam również nadzieję, że osoby czytające ten artykuł, bez względu na swoje poglądy polityczne, nie będą popierały działań przemocowych i pogardzających drugim człowiekiem, bez żadnej przyczyny. Prosimy także, aby każdy potraktował tę sprawę poważnie i nie nadawał rozgłosu w sposób pozytywny osobie, której tylko o to chodzi w jej działaniu. Tu waga nawoływania do nienawiści jest kwestią pierwszorzędną. [EMBED-1330]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >