Netflix and Iphone. Pixabay.com/magmaŹródło: Pixabay.com/magma
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Kwietnia 2020

Nowy podatek w tarczy antykryzysowej. Zapłacimy za to my, wszyscy Polacy

Tarcza antykryzysowa 3.0, źródłem kolejnego podatku. Takie firmy jak Netflix czy Apple mogą się bać, a raczej nie firmy, a my. Czy czeka nas zwiększenie ceny pakietów?

Wprowadzona przez rząd w okresie pandemii tarcza antykryzysowa ma chronić pracowników, przedsiębiorców i liczne firmy. Może być też źródłem kolejnych podatków. Tym razem padło na dostawców usług audiowizualnych. 1,5% z ich przychodu trafi do Ministerstwa Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Agata Duda otrzymała zatrważający list od żony polityka. Treść odbiera mowę, nikt się nie spodziewałAgata Duda otrzymała zatrważający list od żony polityka. Treść odbiera mowę, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Tarcza Antykryzysowa źródłem kolejnego podatku

Rząd zakłada w dokumencie, że takie spółki jak Netflix, Amazon, Apple czy CDA.pl wpłacą na konto instytucji kultury 1,5% przychodów ze swoich platform. Nie powinno to nikogo dziwić, bo teatry czy kina od dawna oddają w ramach podatków część swojego przychodu. Teraz straciły źródło zarobkowania z uwagi na pandemię. Wspomniane spółki czerpią z kolei olbrzymie zyski dzięki polskim odbiorcom, powinny zatem wspomagać naszą gospodarkę. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagłe wznowienie akcji, Kacperek poszukiwany 3 dobę. Gdzie jest 3,5-letni chłopczyk?
2. 76-latka skręcała w lewo, wjechała pod samochód. Reanimacja na ulicy, kobieta nie żyje

Polska Akademia Filmowa i Gildia Reżyserów Polskich wystosowała odezwy w sprawie wsparcia tych zapisów. Biorąc pod uwagę zamknięcie kin i teatrów w dobie pandemii, polska kinematografia potrzebuje tych pieniędzy. Zakaz zgromadzeń zatrzymał produkcję wielu nowych filmów, na co zwraca uwagę PAF. "To sprawiedliwe uregulowanie zgodnie z dyrektywą europejską, które w wyższym procencie zostało wprowadzone w innych krajach Unii Europejskiej. To ratunek dla polskiej kinematografii porażonej wirusem"- zaznaczają autorzy pisma.

Nowe zapisy ws. podatku dla korporacji medialnych poparło wielu polskich artystów. Dokument podpisali Agnieszka Holland, Andrzej Saramonowicz, Janusz Zaorski i inni członkowie zarządu Gildii. Traktują dzisiejsze głosowanie jak chwilę prawdy dla polskich parlamentarzystów. Bez względu na opcję polityczną powinni poprzeć obowiązkową daninę dla wielkich koncernów.

Odpowiedzialne działania i wzajemna pomoc są dziś bardzo ważne. Giganty branży medialnej muszą w dobie pandemii wspomóc gospodarki, dzięki którym funkcjonują. Netflix nie cieszyłby się taką popularnością, gdyby nie użytkownicy, nie miałby czego wyświetlać, gdyby nie aktorzy i reżyserzy. Także w interesie dostawców filmów leży dbanie o przemysł filmowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  2. Polacy masowo kupują, bo inaczej możliwa kara na 10 tys. zł. Jeden produkt z 20-krotnym wzrostem sprzedaży
  3. Nie żyje wielki Polak, były żołnierz AK. Znał pewną tajemnicę, o której wie niewielu
  4. Wielki protest pracowników medycznych. Otrzymali upokarzającą premię, wielu będzie oburzonych
  5. Była dziennikarka TVP przechodzi ciężkie chwile. Prześladowano ją, dużo straciła, sprawa jest poważna
  6. Możesz dostać mandat 500 zł jadąc samochodem podczas pandemii. Majówkowa akcja policji na polskich drogach
     

Źródło [ RMF.24.pl/ Wykop]