wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nowy podatek w tarczy antykryzysowej. Zapłacimy za to my, wszyscy Polacy

30 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Justyna Klimasara

Udostępnij:

Tarcza antykryzysowa 3.0, źródłem kolejnego podatku. Takie firmy jak Netflix czy Apple mogą się bać, a raczej nie firmy, a my. Czy czeka nas zwiększenie ceny pakietów?

Wprowadzona przez rząd w okresie pandemii tarcza antykryzysowa ma chronić pracowników, przedsiębiorców i liczne firmy. Może być też źródłem kolejnych podatków. Tym razem padło na dostawców usług audiowizualnych. 1,5% z ich przychodu trafi do Ministerstwa Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tarcza Antykryzysowa źródłem kolejnego podatku

Rząd zakłada w dokumencie, że takie spółki jak Netflix, Amazon, Apple czy CDA.pl wpłacą na konto instytucji kultury 1,5% przychodów ze swoich platform. Nie powinno to nikogo dziwić, bo teatry czy kina od dawna oddają w ramach podatków część swojego przychodu. Teraz straciły źródło zarobkowania z uwagi na pandemię. Wspomniane spółki czerpią z kolei olbrzymie zyski dzięki polskim odbiorcom, powinny zatem wspomagać naszą gospodarkę. 

Polska Akademia Filmowa i Gildia Reżyserów Polskich wystosowała odezwy w sprawie wsparcia tych zapisów. Biorąc pod uwagę zamknięcie kin i teatrów w dobie pandemii, polska kinematografia potrzebuje tych pieniędzy. Zakaz zgromadzeń zatrzymał produkcję wielu nowych filmów, na co zwraca uwagę PAF. "To sprawiedliwe uregulowanie zgodnie z dyrektywą europejską, które w wyższym procencie zostało wprowadzone w innych krajach Unii Europejskiej. To ratunek dla polskiej kinematografii porażonej wirusem"- zaznaczają autorzy pisma.

Nowe zapisy ws. podatku dla korporacji medialnych poparło wielu polskich artystów. Dokument podpisali Agnieszka Holland, Andrzej Saramonowicz, Janusz Zaorski i inni członkowie zarządu Gildii. Traktują dzisiejsze głosowanie jak chwilę prawdy dla polskich parlamentarzystów. Bez względu na opcję polityczną powinni poprzeć obowiązkową daninę dla wielkich koncernów.

Odpowiedzialne działania i wzajemna pomoc są dziś bardzo ważne. Giganty branży medialnej muszą w dobie pandemii wspomóc gospodarki, dzięki którym funkcjonują. Netflix nie cieszyłby się taką popularnością, gdyby nie użytkownicy, nie miałby czego wyświetlać, gdyby nie aktorzy i reżyserzy. Także w interesie dostawców filmów leży dbanie o przemysł filmowy.

Źródło [ RMF.24.pl/ Wykop]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >