wtv.pl > Polska > Tadeusz Rydzyk przejdzie na emeryturę? Zaskakujące stanowisko jego przełożonych
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:53

Tadeusz Rydzyk przejdzie na emeryturę? Zaskakujące stanowisko jego przełożonych

tadeusz rydzyk - redemptoryści
Jakub Kaminski/East News

Przełożony Tadeusza Rydzyka, o. Janusz Sok, miał poprosić Tadeusza Rydzyka, by zrezygnował z funkcji dyrektora Radia Maryja i przeszedł na emeryturę. Wewnątrz zakonu szykuje się próba sił, wynika z doniesień tygodnika "Polityka".

Choć jeszcze do niedawna pozycja ojca dyrektora w toruńskim imperium wydawała się absolutnie niezagrożona, już wkrótce Tadeusz Rydzyk może zostać odsunięty od kierowania Radiem Maryja.

Tadeusz Rydzyk przejdzie na emeryturę?

Z doniesień "Polityki" wynika, że rezygnacji z pełnionej funkcji oczekuje prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok. Rydzyk osiągnął już bowiem wiek emerytalny.

Koncesja należy do Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, która jest właścicielem rozgłośni. Wewnątrz zakonu ma obecnie trwać zabawa w swoiste przeciąganie liny.

Wśród potencjalnych następców Rydzyka, jak przypomina "Wyborcza", wymienia się choćby Jana Króla, wicedyrektora Radia Maryja i TV Trwam. Przewijało się również nazwisko Lidii Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowej Fundacji Lux Veritatis.

Ojciec dyrektor nadal u steru?

Pewnym pozostaje jednak, że ewentualne zesłanie założyciela toruńskiego imperium na emeryturę, nie spowoduje zakończenia większości inicjatyw ojca dyrektora.

Zakonnik kontroluje liczne spółki jako osoba prywatna. Bezpośrednim nadawcą TV Trwam jest Fundacja Lux Veritatis. Do tego doliczyć należy spółkę Bonum, odpowiedzialną za inwestycję toruńskiej geotermii.

Według doniesień tygodnika Rydzyk planuje też budowę uzdrowiska, a także rychłe rozpoczęcia działalności słynnego już muzeum "Pamięć i Tożsamość". Popularnością cieszy się również Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Adam Szostakiewicz, publicysta "Polityki", podkreśla, że ewentualna emerytura ojca dyrektora była "wielkim ciosem" dla obecnych elit politycznych, dla których ojciec Rydzyk stał się "twarzą, pewnym znakiem, emblematem".

Sprawę skomentował też Tomasz Terlikowski, który zaznaczył, że zastosowanie się do oficjalnej prośby przełożonego nie oznacza, że zakonnik opuści Radio Maryja.

Publicysta zwrócił uwagę, że Tadeusz Rydzyk mógłby zostać honorowym redaktorem naczelnym i w praktyce nadal mieć pełną kontrolę nad toruńską rozgłośnią.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Polityka, Gazeta Wyborcza, wtv.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Powiązane