wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tadeusz Rydzyk ma powody do świętowania. Radio Maryja z dużym wzrostem

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Raczej mało kto spodziewał się, że w Polsce nastaną czasy, gdy Program Trzeci Polskiego Radia będzie miał mniej słuchaczy niż Radio Maryja Tadeusza Rydzyka. Ostatnie badania słuchalności dowodzą, że popularne przysłowie "nigdy nie mów nigdy&r

  • W przeciągu roku Radio Maryja zdobyło rekordową liczbę słuchaczy

  • Obecnie rozgłośnia Tadeusza Rydzyka może pochwalić się wynikiem lepszym niż Trójka

  • Jednocześnie program Trzeci Polskiego Radia zaliczył największy spadek ilości słuchaczy. W ciągu roku wynik Trójki spadł o 3,6 proc.

Prawo i Sprawiedliwość jako partia polityczna wyjątkowo liczy się z głosem i wpływami Tadeusza Rydzyka. Wskazują na to, chociażby wizyty najważniejszych polityków, w tym ministrów, na uroczystościach związanych z Radiem Maryja.

Możliwe, że partia rządząca dobrze zdaje sobie sprawę, że aprobata Tadeusza Rydzyka może zagwarantować kreowanie pozytywnego wizerunku u sporej części docelowej grupy wyborców. Dane dotyczące słuchalności potwierdzają, że wpływy Radia Maryja nie należą do małych. Dodatkowo katolicka rozgłośnia rozrosła się pod względem słuchaczy w rekordowym tempie.

Radio Maryja Tadeusza Rydzyka szybuje w wynikach słuchalności

Wiele osób może być zaskoczonych, słysząc kolejny powód, który wywołał zapewne uśmiech na twarzy Tadeusza Rydzyka. Radio Maryja traktowane wcześniej jako niszowa rozgłośnia radiowa w zaskakująco szybkim tempie zaczęła zyskiwać słuchaczy.

Fakt, że w czołówce znajdują się największe stacje takie jak Radio Zet, czy RMF FM nikogo nie dziwi, jednak już wiadomość, że katolickie medium wyprzedziło legendarną Trójkę, jest sporym szokiem. Wirtualne Media podają, że w okresie od grudnia 2020 do lutego 2021 radio założone przez Tadeusza Rydzyka może pochwalić się prawie 1 proc. wzrostu udziału w rynku.

3,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że decydują się na włączenie i słuchanie programów oferowanych przez katolickie radio. Badanie przeprowadzone zostało na grupie osób powyżej 50. roku życia.

Warto tutaj podkreślić, ze wynik, jaki otrzymało Radio Maryja, może być jak najbardziej traktowany jako sensacja. Jest to bezpośrednio powiązane z faktem, że nikt nie może pochwalić równie wysokim skokiem zainteresowania ze strony słuchaczy co właśnie medium Tadeusza Rydzyka.

Trójka mocno w dół. Tadeusz Rydzyk zyskał na błędach innych?

Przez wiele lat to właśnie Trójka, czyli program Trzeci Polskiego Radia mógł pochwalić się najbardziej wiernym gronem odbiorców. Na audycjach Marka Niedźwiedzkiego, czy Artura Andrusa wychowywały się kolejne pokolenia. Drugi z dziennikarzy swego czasu stworzył również utwór inspirowany wydarzeniami z korytarzy radia.

Niestety wydawałoby się, niepodważalną pozycję na rynku zniszczyły kolejne decyzje podejmowane przez władzę, zarówno tę polityczną, jak i dyrektorów Trójki. Największy spadek słuchalności oraz szczyt kryzysu wizerunkowego wydaje się, miał miejsce w momencie rzekomego ocenzurowania Listy Przebojów Trójki prowadzonej przez Marka Niedźwiedzkiego.

Obecnie Trójka jest wybierana przez mniejszą ilość słuchaczy niż Radio Maryja Tadeusza Rydzyka. Od grudnia 2020 do lutego 2021 Trojka w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej straciła aż 3,6 proc. Obecnie poziom słuchalności programu Trzeciego Polskiego Radia kształtuje się na poziomie 2,6 proc.

Medialne imperium: Radio Maryja, TV Trwam

Ostatnio sporo emocji wzbudziła transmisja, nadawana przez TV Trwam, transmisja z pielgrzymki redemptorysty i jego studentów na Jasną Górę. Zapis wydarzenia nadal dostępny jest na kanale YouTube i nie byłoby nic dziwnego w kultywowaniu przez Tadeusza Rydzyka swojej wiary, gdyby nie fakt, iż przez kraj przetacza się obecnie III fala koronawirusa i nie wydaje się, że to dobry moment na organizowanie pielgrzymek.

Czy Tadeusz Rydzyk może liczyć, że jego wpływy w branży medialnej jeszcze się powiększą? Trudno szukać odpowiedzi na to pytanie i jak pokazują dynamiczne wzrosty wyników słuchalności Radia Maryja — niczego nie można być pewnym.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualne Media / Interia

undefined

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >