wtv.pl > Polska > Nieoczekiwane przeprosiny nowego biskupa. Bp Damian Bryl prosił o przebaczenie wszystkich skrzywdzonych w diecezji kaliskiej
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:21

Nieoczekiwane przeprosiny nowego biskupa. Bp Damian Bryl prosił o przebaczenie wszystkich skrzywdzonych w diecezji kaliskiej

wtv
WTV.pl
  • Edward Janiak był oskarżany o tuszowanie przestępstw na tle seksualnym. Głośno spekulowano też o nadużywaniu alkoholu przez kapłana. 25 stycznia odwołano go ze stanowiska

  • Nadzór nad diecezją przejął młody duchowny, Damian Bryl. Uroczystości ruszyły tuż przed Wielkanocą. Po ceremonii hierarcha przeprosił za krzywdy, jakie część wiernych doznało ze strony części duchownych

  • "Jestem świadomy trudnych doświadczeń, jakie przeżywaliście w ostatnim czasie" - czytamy w oficjalnym liście

Biskup Damian Bryl przejął obowiązki w diecezji już 11 lutego, jednak dopiero teraz odbył się ingres. Podczas przedsięwzięcia hierarcha ucałował krzyż i wziął kropidło do poświęcenia katedry kaliskiej. Otrzymał symboliczny pastorał, potwierdzający jego rolę przywódcy. "Rozpoczynam tę misję w duchu wiary. Wierzę, że Jezus Chrystus, nasz Pan, dzięki działaniu Ducha Świętego jest obecny w swoim Kościele i powołuje w nim niektórych do szczególnej służby wspólnocie" - tłumaczył.

Biskup Damian Bryl poprosił o wybaczenie za krzywdy, wywołane niedoskonałością Kościoła

W wystąpieniu podczas ingresu, duchowny przeprosił za przykre doświadczenia ofiar przemocy. "Ufając, że miłość jest większa, niż grzech, wołamy szczerze o Boże miłosierdzie, chcemy prosić o przebaczenie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali dotknięci i skrzywdzeni. Chcemy wszystkie te trudne sprawy, w duchu prawdy, poddać ocenie i podjąć stosowne konsekwencje. Chcemy prosić o łaskę, aby takie doświadczenia nie miały miejsca" - wskazywał. 

Deklaracje duchownego były kontynuacją narracji, z którą możemy zapoznać się w liście do społeczności wyznaniowej. Wówczas odniósł się nie tylko do dziedzictwa diecezji kaliskiej, ale też jej ciemniejszej karty. Damian Bryl zwróci uwagę na swój młody wiek, podkreślając szacunek oraz poważanie wobec drogi wiary. "Podejmując misję pasterza wspólnoty diecezji kaliskiej, świadomy jestem pięknego i godnego dziedzictwa, które ta społeczność niesie" - przekonywał. Biskup chce żyć w jak najgłębszej jedności z wiernymi poprzez spotkania i rozmowy.

W dokumencie odniósł się do produkcji braci Sekielskich o tytule "Zabawa w chowanego". To właśnie ciężka praca dziennikarzy doprowadziła do zmian w diecezji kaliskiej. "Jestem świadomy trudnych doświadczeń, jakie przeżywaliście w ostatnim czasie" - zaczął biskup Damian Bryl. "Chciałbym być blisko z Wami, w modlitwie, ze słowem współczucia i otuchy oraz z wyciągniętą ręką do pomocy i wsparcia. Chciałbym być blisko tych, którzy zostali skrzywdzeni przez niektórych duchownych i tych, którzy zostali zgorszeni tymi faktami i nie zawsze adekwatną reakcją przełożonych" - dodawał. 

Hierarcha obiecał wsparcie dla kapłanów, którym coraz trudniej mierzyć się z wyśmiewaniem. Bryl zwrócił również uwagę na grupę duchownych, dla których długotrwałe złe wieści o diecezji stały się ciężarem nie do uniesienia. "Chcę być z Wami w tym doświadczeniu" - czytamy. 

Diecezja kaliska będzie funkcjonowała w myśl nowych procedur, opracowanych przez Konferencję Episkopatu Polski oraz papieża Franciszka. Damian Bryl, jak sam deklaruje, będzie stał na ich straży. "Zostały już podjęte działania, zgodne ze zasadami i procedurami [...], które będę kontynuował, aby wszystkie te sprawy wyjaśnić i ocenić, otoczyć opieką skrzywdzonych i zrobić wszystko, aby te dramaty nigdy więcej nie miały miejsca" - wskazał. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [diecezja.kalisz]