wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kościół wydał niespodziewane stanowisko. Tadeusz Rydzyk weźmie sobie do serca?

28 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk wielokrotnie dawał w swoich mediach platformę do głoszenia nienawistnych wobec społeczności LGBT twierdzeń. Niekoniecznie zaakceptuje więc najnowsze stanowisko, wydane przez Konferencję Episkopatu Polski. Zaznaczono w nim bowiem, że wszelki

Tadeusz Rydzyk niejednokrotnie zapraszał do Radia Maryja oraz Telewizji Trwam gości, którzy wprost i w bardzo obraźliwy sposób wypowiadali się na temat społeczności LGBT. Byli wśród nich politycy, ale także inni kapłani. Na antenie wielokrotnie padały słowa o "ideologii", którą mówcy zrównywali z bolszewizmem, czy myślą neomarksistowską. To oczywiście jedynie część przekłamań i oskarżeń, jakie wysuwano przeciw osobom nieheteronormatywnym.

Co ciekawe, w piątek Konferencja Episkopatu Polski niejako odpowiedziała na podobne słowa. Jak stwierdzono, "obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów". Jednocześnie podkreślono jednak, iż "nie do zaakceptowania są jakiekolwiek akty przemocy fizycznej lub werbalnej, wszelkie formy chuligańskich zachowań i agresji wobec osób LGBT+". 

Polski Kościół bardzo stanowczo pozostał oczywiście przy swych postulatach, co może bulwersować wielu komentatorów stających w obronie społeczności LGBT. "Kościół nie może się zgodzić na rozszerzenie rozumienia małżeństwa i rodziny, zrównanie praw i przywilejów małżeństw heteroseksualnych i homoseksualnych, uznanie związków partnerskich tworzonych przez pary tej samej płci wraz regulacją sytuacji majątkowej, alimentów i dziedziczenia, a także umożliwienie związkom monopłciowym adopcji dzieci oraz przyznanie osobom od 16. roku życia prawa do określenia swojej płci", przekazano. Nie jest to niczym nowym, gdyż krajowi biskupi od lat pozostają przy tym stanowisku.

W dokumencie dodano także, iż "postulat szacunku dla każdej osoby, w tym osób identyfikujących się z LGBT+, jest w pełni słuszny, zaś demokratyczne państwo prawa powinno zadbać o to, aby żadne z podstawowych praw tych osób, niestojące w oczywistej sprzeczności z ludzką naturą i dobrem wspólnym (jak monopłciowy związek czy adopcja dzieci przez takie związki), nie było naruszane".

Mimo stanowczego stanięcia w obronie konserwatywnych postulatów, charakterystycznych dla Kościoła, silnie podkreślono potrzebę traktowania społeczności LGBT z pełnym szacunkiem. Czas pokaże, czy prawicowe media i politycy, a także najbardziej kontrowersyjna część wspólnoty, do której bez wątpienia należy Tadeusz Rydzyk, wezmą sobie to polecenie do serca.

Źródło: RMF FM / WTV

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >