wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kościół wydał niespodziewane stanowisko. Tadeusz Rydzyk weźmie sobie do serca?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk wielokrotnie dawał w swoich mediach platformę do głoszenia nienawistnych wobec społeczności LGBT twierdzeń. Niekoniecznie zaakceptuje więc najnowsze stanowisko, wydane przez Konferencję Episkopatu Polski. Zaznaczono w nim bowiem, że wszelki

Tadeusz Rydzyk niejednokrotnie zapraszał do Radia Maryja oraz Telewizji Trwam gości, którzy wprost i w bardzo obraźliwy sposób wypowiadali się na temat społeczności LGBT. Byli wśród nich politycy, ale także inni kapłani. Na antenie wielokrotnie padały słowa o "ideologii", którą mówcy zrównywali z bolszewizmem, czy myślą neomarksistowską. To oczywiście jedynie część przekłamań i oskarżeń, jakie wysuwano przeciw osobom nieheteronormatywnym.

Co ciekawe, w piątek Konferencja Episkopatu Polski niejako odpowiedziała na podobne słowa. Jak stwierdzono, "obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów". Jednocześnie podkreślono jednak, iż "nie do zaakceptowania są jakiekolwiek akty przemocy fizycznej lub werbalnej, wszelkie formy chuligańskich zachowań i agresji wobec osób LGBT+". 

Polski Kościół bardzo stanowczo pozostał oczywiście przy swych postulatach, co może bulwersować wielu komentatorów stających w obronie społeczności LGBT. "Kościół nie może się zgodzić na rozszerzenie rozumienia małżeństwa i rodziny, zrównanie praw i przywilejów małżeństw heteroseksualnych i homoseksualnych, uznanie związków partnerskich tworzonych przez pary tej samej płci wraz regulacją sytuacji majątkowej, alimentów i dziedziczenia, a także umożliwienie związkom monopłciowym adopcji dzieci oraz przyznanie osobom od 16. roku życia prawa do określenia swojej płci", przekazano. Nie jest to niczym nowym, gdyż krajowi biskupi od lat pozostają przy tym stanowisku.

W dokumencie dodano także, iż "postulat szacunku dla każdej osoby, w tym osób identyfikujących się z LGBT+, jest w pełni słuszny, zaś demokratyczne państwo prawa powinno zadbać o to, aby żadne z podstawowych praw tych osób, niestojące w oczywistej sprzeczności z ludzką naturą i dobrem wspólnym (jak monopłciowy związek czy adopcja dzieci przez takie związki), nie było naruszane".

Mimo stanowczego stanięcia w obronie konserwatywnych postulatów, charakterystycznych dla Kościoła, silnie podkreślono potrzebę traktowania społeczności LGBT z pełnym szacunkiem. Czas pokaże, czy prawicowe media i politycy, a także najbardziej kontrowersyjna część wspólnoty, do której bez wątpienia należy Tadeusz Rydzyk, wezmą sobie to polecenie do serca.

Źródło: RMF FM / WTV

Tagi:

Kościół katolickiLGBTTadeusz Rydzyk

Maria HędrzakAutor

Redaktorka i wydawczyni, absolwentka stosunków międzynarodowych oraz studentka specjalizacji Bliski Wschód i Afryka na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >