wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tadeusz Rydzyk wyciągnął miliony złotych, teraz odmawia odpowiedzi. "Traktuje dziennikarzy jak intruzów"

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

TVN24 wypuściło mocny materiał dot. działalności Tadeusza Rydzyka. Szokujący dokument nie tylko ujawnił, jak wielkie pieniądze przez lata otrzymywał redemptorysta od państwa, ale również sprawił, że nie chce on w ogóle odpowiadać na pytania

Kosztowne imperium Rydzyka wciąż się poszerza, a wszystko za sprawą rządowych dotacji i datków zaangażowanych słuchaczy Radia Maryja.

TVN ujawniło kulisy imperium Tadeusza Rydzyka. Redemptorysta nie chce teraz odpowiedzieć im na zarzuty

W wyemitowanym niedawno dokumencie reportera TVN24, Rafała Stangreciaka, „29 lat bezkarności”, można było zobaczyć długą drogę Tadeusza Rydzyka nie tylko do stworzenia swojego imperium finansowego, ale również różnego rodzaju układów politycznych. 

Umarzane sprawy sięgające lat 90., niektóre związane z kradzieżami walut obcych, inne w związku ze znieważeniami polityków czy odmowy wszczęcia śledztwa choćby w sprawie pieniędzy dla stoczni. 

Rydzyk od lat jest w dobrych relacjach ze środowiskami prawicowymi, a w szczególności z reprezentowanymi przez Zjednoczoną Prawicę - m. in. otoczenie Zbigniewa Ziobry. Według reportażu TVNu od momentu, w którym Ziobro znów zaczął pełnić funkcję ministra sprawiedliwości, sprawy dot. redemptorysty zostają szybko umarzane lub w ogóle się je odrzuca.

Kłopotliwa kwestia dot. dofinansowań z ministerstw również została ujęta w materiale. Spływają one z różnych placówek i są przekazywane na różnorakie projekty, które wydają się być tworzone specjalnie pod dotacje, a nie mają większego zastosowania dla działalności fundacji Rydzyka. 

Największym projektem, który w tej chwili pochłania najwięcej publicznych pieniędzy, jest Muzeum Pamięć i Tożsamość poświęcone Janowi Pawłowi II. W latach 2016-2020 na wszystkie „dzieła wyrosłe wokół Radia Maryja” państwo przekazało ok. 290 mln zł. 

Pamięć i Tożsamość jest najdroższym z przedsięwzięć - 119 mln zł kosztuje budowa muzeum, a 60 mln zł - zaprojektowanie i stworzenie wystawy stałej.

Wśród najnowszych dotacji znajduje się również 8 mln zł na stworzenie Parku Pamięci, który ma być polską odpowiedzią na Yad Vashem, jak i również 26 mln zł odszkodowania za niegdysiejszą odmowę wypłaty dotacji na toruńskie projekty geotermiczne. Inną kwestią są pojedyncze dotacje pojawiające się raz na jakiś czas z różnych projektów i dotacji. 

Z tych mniejszych dotacji ciekawe wydaje się przekazanie 13 mln zł przez Ministerstwo Sprawiedliwości na projekt funduszu pomocy ofiarom przestępstw w ramach przeciwdziałania przestępczości. Milionowe kwoty płynęły również z Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rydzyk nie chce jednak odpowiadać na te zarzuty - nie ma zamiaru rozmawiać z dziennikarzami TVN. 

Poseł Lewicy odmowę Rydzyka

- Tadeusz Rydzyk odmawia rozmowy z TVN24, traktując dziennikarzy jak intruzów. Jeśli ktoś w pokrętny sposób wyciąga (podczas pandemii) z kieszeni polskich podatników 250 milionów złotych - ma moralny obowiązek odpowiadać na pytania mediów. Odmowa jest obrzydliwa - napisał na swoim Twitterze poseł Lewicy Maciej Kopiec

Podobna sytuacja zaistniała w kontekście kard. Dziwisza, który odmówił dalszych komentarzy nt. nakręconego o nim reportażu, a Tadeusz Rydzyk prawie w ogóle nie wypowiadał się do mediów, nieważne, w jakich sprawach. Bezpiecznie czuje się jedynie we własnym medialnym imperium i tylko tam można oczekiwać jego wypowiedzi.

źródło: [wyborcza.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >