wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Reguły dystrybucji szczepionki do zmiany. Media podały najnowsze szczegóły

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już od jutra szczepionka dystrybuowana będzie na zmienionych przez rządzących zasadach. Korekta planów jest dość znacząca i mocno wpływa na ilość osób mogących przyjąć lek stworzony przez Pfizera i BioNTech. Resort zdrowia zdecydował si

  • Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o tym, że z ampułek ze szczepionką podawanych będzie 6, a nie 5 dawek leku

  • Producent zaleca, by wykorzystywać jedynie 5 porcji, jednak resort zdecydował się ignorować to zalecenie

  • Dzięki tej decyzji już teraz w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych pojawiła się dodatkowa pula szczepionki

  • W poniedziałek do pOlski dotrze kolejna transza leku, a wprowadzone zmiany niosą ze sobą nawet 60 tys. zaszczepionych ludzi więcej

W ostatnim czasie szczepionka mająca pomóc wygrać z pandemią koronawirusa stała się tematem rozmów w związku z podaniem jej osobom poza kolejnością wskazywaną przez rządzących. Już jutro do Polski trafić ma kolejna transza leku, jednak sposób jego dystrybuowania ulegnie sporej zmianie.

Do tej pory szczepionka dostarczana była w ampułkach, gdzie mimo gramatury na sześć porcji, podawano jedynie pięć, takie bowiem były zalecenia producenta. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zdecydowało o tym, że Polska zrezygnuje z jego respektowania.

Wyczekiwana szczepionka na koronawirusa dla większej ilości pacjentów?

Mimo kontrowersji i szkodliwej teorii spiskowej szczepionka jest wyczekiwana przez wiele osób na całym świecie — w tym w Polsce. Pierwszymi osobami mogącymi skorzystać z leku to tzw. grupa zero, do której zaliczają się m.in. medycy.

4 stycznia do Polski przyleci kolejna transza szczepionki. Zmienia się jednak ilość dostępnych dawek ze względu na decyzję Ministerstwa Zdrowia dotyczącej wykorzystywania 6. dawki leku, która zgodnie z zaleceniem Pfizera i BioNTechu miała być utylizowana.

Zgodnie z dostępnymi informacjami do szpitali, gdzie trwa obecnie szczepienie medyków i całego personelu medycznego, trafią nie tylko dostarczone w poniedziałek dawki nowej transzy leku, ale również część tych, które Agencja Rezerw Materiałowych odłożyła na przysłowiowe "później". Miały one zabezpieczyć niezbędną do uzyskania odporności drugą dawkę.

Decyzja Ministerstwa Zdrowia dotycząca zwiększenia liczby szczepionek wykonywanych z jednej fiolki niesie ze sobą fakt, że całościowa liczba szczepionek również wzrośnie. W związku z tym ARM ma w swoich magazynach "dodatkowe" transze leku, które można podać kolejnej puli pacjentów.

Zaszczepionych będzie zatem więcej i mimo braku zwiększenia zamówionych ampułek, lek fizycznie trafi do większej niż zakładanej początkowo liczby osób. Podano dokładne liczby.

Dodatkowe fiolki, dodatkowe porcje leku, dodatkowi pacjenci

Już za kilkanaście godzin do polskich szpitali trafi szczepionka przeznaczona dla kolejnej liczby osób będących personelem medycznym. Będzie to aż 150 tys. dawek leku Pfizera i BioNTechu. Zgodnie z dostępnymi informacjami, do nowych dostarczonych szczepionek, dołączone zostaną również te zabezpieczone przez ARM.

Ustalenia mówią, że nawet od 20 do 25 tys. leżących w zamrażarkach zabezpieczonych wcześniej sztuk zostanie dołączonych do dostaw trafiających do polskich szpitali. Decyzja o wykorzystywaniu 6. dawki leku realnie wpływa na ilość możliwie zaszczepionych pacjentów.

Tylko ze względu na podjętą przez resort zdrowia decyzję tak naprawdę znikąd w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych pojawiło się dodatkowe, możliwe do wykorzystania już teraz, dawki.

W poniedziałek do Polski trafi kolejny transport

RMF FM podaje, że 4 stycznia do kraju nad Wisłą dotrze 60 tysięcy fiolek. Zgodnie ze wcześniejszym sposobem dystrybuowania szczepionki mielibyśmy "jedynie" 300 tysięcy dawek. Dzięki zwiększeniu liczby wykorzystywanego leku o jeden generuje się dodatkowe 60 tysięcy dawek, a więc można zaszczepić o 60 tys. ludzi więcej.

Do tej pory szczepionka podana została już blisko 48 tysiącom ludzi. Niedługo do przyjmowania leku na koronawirusa dołączy kolejna wyznaczona przez rządzących grupa obywateli.

Źródło: RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >