wtv.pl > Polska > Czy program szczepień czeka poważna zmiana? Do ministra skierowano oficjalny apel
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:27

Czy program szczepień czeka poważna zmiana? Do ministra skierowano oficjalny apel

wtv
WTV.pl

Czy ministerstwo otworzy wszystkim lekarzom możliwość szczepienia się również poza wyznaczonymi datami?

Zmiany w programie szczepień? Prosi o nie Naczelna Izba Lekarska

Samorząd lekarski poprosił Ministerstwo Zdrowia o dokonanie zmian w Narodowym Programie. Chodzi o kwestię, która pojawiła się przy okazji przeciwwskazań do szczepień u niektórych medyków - przede wszystkim o fakt, że preparatu nie można przyjąć podczas przechodzenia choroby, będąc w ciąży lub w czasie karmienia piersią. 

Jeśli osoba z grupy „0”, czyli pracująca w zawodzie medycznym, nie zaszczepi się do końca zerowego etapu szczepień, będzie mogła otrzymać dawkę dopiero w etapie trzecim - wynika z informacji docierających do lekarzy. To oznacza, że będzie bardzo długo musiała czekać na pozyskanie szczepionki, co wiąże się z ryzykiem utarty zdrowia lub życia.

Od zakończenia etapu zerowego do rozpoczęcia trzeciego może minąć od kilku do kilkunastu tygodni - to by oznaczało, że czas narażenia na możliwe konsekwencje braku zaszczepienia trwałyby nawet kilka miesięcy nie z winy osoby niezaszczepionej, lecz z powodu braku możliwości przyjęcia preparatu ze względu na stan zdrowia lub czynniki zewnętrzne. 

"Z docierających do samorządu lekarskiego sygnałów wynika, że tacy lekarze otrzymują informację, że w przypadku nieskorzystania z możliwości szczepienia w ramach Etapu 0, będą mogli się zaszczepić dopiero w ramach etapu 3. Prezes NRL zauważa, że takie rozwiązanie będzie zmuszało tych lekarzy, w przypadku ich wcześniejszego powrotu do pracy zawodowej do pracy w warunkach zagrożenia epidemicznego bez zapewnienia im niezbędnej ochrony w postaci szczepionki" - czytamy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Stąd prośba prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, by medycy mogli szczepić się w każdej chwili, bez względu na obowiązujący etap

Grupa „0” - szczepienia trwają

To właśnie o grupie „0” słyszy się w ostatnich dniach najwięcej. Przede wszystkim myśli się tu o pracownikach ochrony zdrowia i medykach, nie są to jednak jedyne osoby, które otrzymają taką pomoc. Zaliczani są również diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni oraz kadra i studenci uczelni medycznych.

Dodatkowo zaszczepieni na tym etapie zostaną pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz pracownicy sanitarno-epidemiologicznych. Niedawno do grupy dołączyli też rodzice wcześniaków.

W kolejnym, pierwszym etapie, zostaną zaszczepieni seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia. Dodani zostaną również nauczyciele i służby mundurowe. 

Etap zerowy trwa od 27 grudnia, nie znamy jednak jeszcze dokładnej daty jego zakończenia. 

W czasie etapu drugiego będą mogli zaszczepić się ludzie mający mniej niż 60 lat i cierpiący na choroby przewlekłe, a także pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Dopiero etap trzeci pozwoli na powszechne szczepienie dorosłej populacji - w rozporządzeniu dotyczącym szczepień zapisano, że dawki nie mogą dostać osoby poniżej 18. roku życia.

źródło: [rmf24.pl][medonet.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Koronawirus
Powiązane