Czy program szczepień czeka poważna zmiana?. Pixabay/jaytaixŹródło: Pixabay/jaytaix
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 8 Stycznia 2021

Czy program szczepień czeka poważna zmiana? Do ministra skierowano oficjalny apel

Samorząd lekarski zwrócił się do ministra zdrowia o wprowadzenie paru zmian w Narodowym Programie Szczepień. Medycy proszą o to, by mogli szczepić się przeciw koronawirusowi w każdym etapie programu - chodzi głównie o osoby, które nie mogły zaszczepić się wcześniej ze względu na istniejące ku temu przeciwskazania ze względu na stan zdrowia lub inną sytuację.

Czy ministerstwo otworzy wszystkim lekarzom możliwość szczepienia się również poza wyznaczonymi datami?

Zmiany w programie szczepień? Prosi o nie Naczelna Izba Lekarska

Samorząd lekarski poprosił Ministerstwo Zdrowia o dokonanie zmian w Narodowym Programie. Chodzi o kwestię, która pojawiła się przy okazji przeciwwskazań do szczepień u niektórych medyków - przede wszystkim o fakt, że preparatu nie można przyjąć podczas przechodzenia choroby, będąc w ciąży lub w czasie karmienia piersią. 

Jeśli osoba z grupy „0”, czyli pracująca w zawodzie medycznym, nie zaszczepi się do końca zerowego etapu szczepień, będzie mogła otrzymać dawkę dopiero w etapie trzecim - wynika z informacji docierających do lekarzy. To oznacza, że będzie bardzo długo musiała czekać na pozyskanie szczepionki, co wiąże się z ryzykiem utarty zdrowia lub życia.

Od zakończenia etapu zerowego do rozpoczęcia trzeciego może minąć od kilku do kilkunastu tygodni - to by oznaczało, że czas narażenia na możliwe konsekwencje braku zaszczepienia trwałyby nawet kilka miesięcy nie z winy osoby niezaszczepionej, lecz z powodu braku możliwości przyjęcia preparatu ze względu na stan zdrowia lub czynniki zewnętrzne. 

Zacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis PowszechnyZacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis PowszechnyCzytaj dalej

"Z docierających do samorządu lekarskiego sygnałów wynika, że tacy lekarze otrzymują informację, że w przypadku nieskorzystania z możliwości szczepienia w ramach Etapu 0, będą mogli się zaszczepić dopiero w ramach etapu 3. Prezes NRL zauważa, że takie rozwiązanie będzie zmuszało tych lekarzy, w przypadku ich wcześniejszego powrotu do pracy zawodowej do pracy w warunkach zagrożenia epidemicznego bez zapewnienia im niezbędnej ochrony w postaci szczepionki" - czytamy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Stąd prośba prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, by medycy mogli szczepić się w każdej chwili, bez względu na obowiązujący etap

Grupa „0” - szczepienia trwają

To właśnie o grupie „0” słyszy się w ostatnich dniach najwięcej. Przede wszystkim myśli się tu o pracownikach ochrony zdrowia i medykach, nie są to jednak jedyne osoby, które otrzymają taką pomoc. Zaliczani są również diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni oraz kadra i studenci uczelni medycznych.

Dodatkowo zaszczepieni na tym etapie zostaną pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz pracownicy sanitarno-epidemiologicznych. Niedawno do grupy dołączyli też rodzice wcześniaków.

W kolejnym, pierwszym etapie, zostaną zaszczepieni seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia. Dodani zostaną również nauczyciele i służby mundurowe. 

Etap zerowy trwa od 27 grudnia, nie znamy jednak jeszcze dokładnej daty jego zakończenia. 

W czasie etapu drugiego będą mogli zaszczepić się ludzie mający mniej niż 60 lat i cierpiący na choroby przewlekłe, a także pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Dopiero etap trzeci pozwoli na powszechne szczepienie dorosłej populacji - w rozporządzeniu dotyczącym szczepień zapisano, że dawki nie mogą dostać osoby poniżej 18. roku życia.

źródło: [rmf24.pl][medonet.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: