Szczepienia. DoD photo by Lisa Ferdinando (CC BY 2.0)
Źródło: DoD photo by Lisa Ferdinando (CC BY 2.0)
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 26 Lutego 2021

Zmiana w kolejce do szczepionki. Ministerstwo Zdrowia przesuwa czas szczepień personelu administracyjnego szkół

Seniorzy mogą przyjąć szczepienia preparatem koncernu AstraZeneca. Produkt dopuszczono u osób od 65. do 69. roku życia. Rada Medyczna przy Prezesie Rady Ministrów, a także zespół do spraw szczepień przy Ministerstwie Zdrowia przeanalizował uzupełniające badania.

  • Początkowo nie udostępniano substancji firmy AstraZeneca osobom od 65. roku życia. Obecnie szczepionka posłuży również nauczycielom i osobom do 69. roku życia
  • Zmiany wywołane dodatkowymi badaniami doprowadziły do zmian w harmonogramie. Personel administracyjny szkół będzie musiał poczekać na swoją kolej, choć wciąż znajduje się w grupie 1.

Komunikaty Ministerstwa Zdrowia zostały wydane za pośrednictwem Twittera, a także oficjalnych stron rządowych. Wciąż trwają szczepienia wśród Polaków z grupy 1. Preparat przyjęło już ponad 3 miliony osób. Milion uzyskał pełną odporność na zakażenie. Dwa miliony zaś wciąż czekają na otrzymanie drugiej dawki. 

"Po analizie badań klinicznych Rada Medyczna zadecydowała, że szczepionki AstraZeneca jest bezpieczna w stosowaniu u dorosłych pacjentów do 69. roku życia" - zapewniło Ministerstwo Zdrowia, po czym dodało: "Tym samym szczepienia personelu administracyjnego szkół zostają przesunięte, ale nadal będą odbywać się w grupie 1."

Seniorzy mogą przyjąć szczepienia kolejnym preparatem

Rekomendacje zespołu ds. szczepień przy Ministerstwie Zdrowia i Rady Medycznej przy Premierze zapadły przez wzgląd na uzupełniające badania kliniczne. Przypomnijmy, że każdy preparat musi spełniać surowe kryteria Europejskiej Agencji Leków. Działająca przy premierze Rada Medyczna zarekomendowała utrzymanie 28. dniowego odstępu pomiędzy dawkami.

Do 15 marca trwać będzie proces szczpień uzupełniających dla medyków. Jeszcze wcześniej, bo 7 marca mają zakończyć się szczepienia nauczycieli. Należy jednak podkreślić, że są to terminy umowne. Wiele wskazuje na to, że już do końca kwietnia zabiegi odbędą wszystkie chętne osoby zakwalifikowane do grupy 1.

Były operator otwarcie opowiedział o pracy w TVN. Co na to nadawca?Były operator otwarcie opowiedział o pracy w TVN. Co na to nadawca?Czytaj dalej

15 marca ma dojść do szczepienia osób przewlekle chorych. 22 marca zaś w kolejkach będą mogli ustawić się pracownicy służb mundurowych. Po zakończeniu procesu punkty medyczne zostaną otwarte na osoby w wieku między 60. a 65. rokiem życia.

Do 26 lutego zaszczepiono blisko 205 tysięcy nauczycieli. Wciąż trwa jednak konflikt dotyczący obniżonych dostaw. W pierwszym kwartale bieżącego roku Polska otrzyma o 6 milionów dawek mniej, niż deklarowały koncerny. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV.pl]