wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W sylwestra jednak będzie można się przemieszczać? Opinia RPO jednoznacznie wskazuje, że tak

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Tegoroczny sylwester ma znacznie różnić się od tych, do których zdążyliśmy przyzwyczaić się przez lata, a to za sprawą zakazu przemieszczania się, jaki ogłosił w czwartek rząd. Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do tej sprawy twi

  • Adam Bodnar odniósł się do decyzji rządu na temat zakazu przemieszczania się w noc sylwestrową

  • Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie postanowienie jest bezprawne

Jak to w końcu będzie z tym sylwestrem? To pytanie zadają sobie miliony Polaków, którzy nie do końca rozumieją rządowe rozporządzenie o wprowadzeniu godziny policyjnej w noc poprzedzającą nowy rok. 

Co z sylwestrem?

17 grudnia ogłoszono kolejny już szereg obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem zakażeniom koronawirusem. Zapowiedziano kolejny lockdown, który tym razem został nazwany "narodową kwarantanną". Rozpocząć ma się ona tuż po świętach, 28 grudnia i potrwa wstępnie do 17 stycznia przyszłego roku. 

Podczas konferencji ogłoszono także wprowadzenie godziny policyjnej w noc sylwestrową. Obowiązywać ma ona od 19.00 31 grudnia aż do 6.00 rano dnia następnego. Wprowadzone przepisy wywołały falę oburzenia wśród opinii publicznej. Wielu zastanawiało się jak wyglądać będą kontrole policji w tę noc oraz czy działanie takie nie jest przypadkiem niezgodne z prawem

Teraz głos w tej kontrowersyjnej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który w ostrych słowach skrytykował decyzję władzy o wprowadzeniu zakazu przemieszczania się w sylwestra. 

- Jeżeli rząd wymyśla nowe mechanizmy ograniczania naszych praw na wątłych podstawach prawnych to moim obowiązkiem jest sformułowanie zastrzeżeń i wydanie odpowiedniego stanowiska - powiedział podczas konferencji. 

RPO zabiera głos 

Adam Bodnar w niezwykle krytycznych słowach odniósł się do decyzji rządu dotyczącej wprowadzenia godziny policyjnej w noc sylwestrową. Zdaniem RPO takie działanie ma bardzo niejasne podstawy prawne.  

- Tego typu pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich, pozbawianie nas istoty wolności przemieszczania się na podstawie rozporządzeń nie powinno następować - powiedział. 

Zaznaczył jednocześnie, że wolność przemieszczania się nie może zostać ograniczona, jeśli na terenie kraju nie został ogłoszony stan wyjątkowy. Decyzja o wprowadzeniu takich restrykcji  nie może zostać podjęta w oparciu o rozporządzenie

Adam Bodnar podkreślił, że postanowienie rządu jest ciosem wymierzonym w wolność obywatelską, a ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie jest wystarczająca, by móc ograniczyć obywatelom możliwości przemieszczania się. 

- (...) nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić - podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Źródło: polsatnews.pl, interia.pl

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >