wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Śląsk. Sytuacja awaryjna, nagle PGG wstrzymuje wydobycie. Prędko wykonywane są testy na koronawirusa wśród górników

12 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Śląsk zmaga się z epidemią koronawirusa. W najgorszej sytuacji są śląskie kopalnie i ich pracownicy. Z tego powodu część kopalń PGG wstrzymuje lub znacznie ogranicza wydobycie węgla. Górnicy i ich rodziny pilnie mają wykonywane testy na obecność wi

Od dziś, także decyzją rządu, aż 10 kopalń Polskiej Grupy Górniczej (PGG) tymczasowo wstrzymuje lub ogranicza wydobycie węgla. Górnicy wrócą ponownie do pracy, gdy trudna sytuacja, związana z epidemią i masowymi zakażeniami, zostanie opanowana. Ma to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa i katastrofie epidemicznej.

Śląsk. Części kopalń PGG wstrzymuje lub ogranicza prace. Górnicy mają wykonywane testy

Dzisiaj, 12 czerwca, poinformowano o kolejnych 23 przypadkach zakażenia koronawirusem w śląskich kopalniach. W Polskiej Grupie Górniczej stwierdzonych zostało aż 18 nowych przypadków. Najwięcej zakażonych od wczoraj przybyło w kopalni Marcel w Radlinie na Śląsku. Chodzi o kolejne trzynaście osób, co łącznie daje sumę aż 210 zakażonych koronawirusem górników z tego zakładu. Z tego powodu konieczne jest wstrzymanie lub znaczne ograniczenie wydobycia węgla i testowanie górników pod kątem COVID-19.

W związku z tym od dziś do odwołania w kopalniach PGG pracować będzie od ponad 30 do ok. 60 procent załogi. Tym samym wszystko zależeć będzie głównie także od potrzeb konkretnego zakładu. Każda z kopalń, należących do Polskiej Grupy Górniczej, podczas ograniczenia lub całkowitego wstrzymania wydobycia węgla będzie musiała zostać dobrze zabezpieczona przed zagrożeniami naturalnymi. Jest to wyjątkowo nietypowa sytuacja, z jaką mierzą się obecnie śląskie kopalnie oraz duże zagrożenie. Kopalnie nigdy wcześniej nie spotkały się z takimi ograniczeniami czy całkowitym postojem, do którego w gruncie rzeczy wręcz nie można dopuścić. "W niektórych zakładach - możliwe, a nawet konieczne - jest prowadzenie wydobycia w ograniczonym zakresie właśnie po to, by nie dopuścić do zagrożeń takich jak np. pożar" - informuje RMF FM.

Postój lub ograniczenia w śląskich kopalniach potrwają minimum trzy tygodnie. Jednocześnie w kilku z nich prowadzone będą badania przesiewowe górników, które trwają już od jakiegoś czasu. "Od wczoraj na obecność koronawirusa testowani są pracownicy kopalni Bolesław Śmiały" - informuje RMF FM.

Źródło: RMF24.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >