wtv.pl > Świat > Siergiej Kowalow nie żyje. Zasłużony obrońca praw człowieka miał 91 lat
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:59

Siergiej Kowalow nie żyje. Zasłużony obrońca praw człowieka miał 91 lat

Nie żyje
JackPease Photography/flickr.com

Nie żyje Siergiej Kowalow. Rosyjski dysydent z czasu Związku Radzieckiego, pierwszy tamtejszy rzecznik praw człowieka oraz honorowy obywatel miasta Krakowa odszedł w wieku 91 lat.

Kowalow znany był z krytykowania zarówno rządów Borysa Jelcyna, jak i Władimira Putina.

Działalność na rzecz praw obywatelskich

Pierwsze pro-obywatelskie działania Siergieja Kowalowa datuje się na lata 50. To właśnie wówczas, pracując na uczelni, sprzeciwiał się wiązaniu nauki z ideologią.

W 1966 r. zorganizował akcję zbierania podpisów w obronie pisarzy Andrieja Siniawskiego i Julija Daniela. Trzy lata później rozpoczął pracę w Grupie Inicjatywnej na rzecz obrony praw człowieka. W 1972 r. związał się z "Kronikami Wydarzeń Bieżących", pismem poruszającym tematykę niesprawiedliwości i represji w Związku Radzieckim. Zaledwie dwa lata później został aresztowany i oskarżony o szerzenie antyradzieckiej propagandy.

Wyrok był jednoznaczny - winny. Siergiej Kowalow musiał spędzić siedem lat w łagrze, a następnie kolejne trzy na zesłaniu.

Niezłomny

Po upadku Związku Radzieckiego, Kowalow nie zakończył swojej działalności. W 1991 r. został jednym z twórców rosyjskiej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Brał również udział w tworzeniu rozdziału konstytucji poświęconego prawom człowieka.

Kowalow zdecydowanie sprzeciwiał się polityce Borysa Jelcyna dotyczącej rosyjskich działań w Czeczenii. Przypłacić musiał to stanowiskiem rzecznika praw człowieka, z którego odwołała go Duma Państwowa.

Był również zaciekłym przeciwnikiem Władimira Putina. Nie podobał mu się zwłaszcza fakt wywodzenia się prezydenta Rosji z formacji KGB.

W czerwcu 1995 r. Siergiejowi Kowalowi przyznano honorowe obywatelstwo miasta Krakowa. W 2009 r. otrzymał także Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP, który przyznał mu prezydent Lech Kaczyński.

- Nigdy nie zostanie zapomniany - napisał o zmarłym na Twitterze Andrzej Duda.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Rosja Kraków
Powiązane