wtv.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sejm przyjął nowelizację ustawy w sprawie 500 plus. Ważne zmiany

17 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

500 plus przejdzie prawdziwą rewolucję. Od przyszłego roku wypłatą świadczenia będzie zajmował się ZUS. Zmieni się także forma przekazywania pieniędzy. W piątek, 17 września Sejm uchwalił stosowne przepisy w tej sprawie. Dzięki temu uda się zaoszczędzić miliardy złotych.

500 plus do zmiany. Jest zgoda Sejmu

500 plus to najbardziej popularne świadczenie, które wspiera finanse polskich rodzin od 2016 r. Po pięciu latach rząd uznał, że przyszedł czas na modyfikacje we flagowym programie. 500 plus przejdzie całkowitą cyfryzację.

W piątek 17 września posłowie przyjęli nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która zapoczątkuje modyfikację programu "Rodzina 500 plus". Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się 236 posłów. Przeciwko zagłosowało 161 członków izby niższej polskiego parlamentu, a 49 wstrzymało się od głosu.

Jeszcze przed głosowaniem posłowie rozważali kilka poprawek, które przedłożyła opozycja. Wśród nich była m.in. propozycja przesunięcia terminu wejścia w życie nowych przepisów. Ostatecznie wszystkie postulaty zostały odrzucone. Zgodnie z decyzją większości posłów nowelizacja ma obowiązywać od początku 2022 r. Teraz projekt zmian trafi do Senatu.

Piotr Molecki/East News

PiS szuka większości. Media: Do partii może dołączyć Monika Pawłowska

CZYTAJ DALEJ

500 plus w rękach ZUS

Co się zmieni? Przede wszystkim organ odpowiedzialny za program “Rodzina 500 plus”. Dotychczas obsługą świadczeń zajmowały się samorządy. Nowelizacja zakłada przekazanie kompetencji w tym zakresie w ręce ZUS. Jednak ten proces ma być rozłożony na kilka etapów.

Wszelkie sprawy dotyczące 500 plus za okresy rozliczeniowe sprzed 1 stycznia 2022 r. będą rozpatrywane przez dotychczasowe organy aż do zakończenia postępowania. Co więcej, samorządy będą nadal wypłacały pieniądze przyznane przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu rozliczeniowego, czyli do 31 maja 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS ma na bieżąco przekazywać nowe świadczenia. Z kolei od 1 lutego 2022 r. ma przyjmować wnioski o przyznanie 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r.

500 plus tylko online

Modyfikacje organizacyjne to nie wszystko. W przyszłym roku zmieni się także sposób wnioskowania o 500 plus. Obecnie rodzice mają do wyboru dwie opcje - mogą przedłożyć wnioski online lub bezpośrednio w urzędzie.

Od przyszłego roku druga ścieżka wnioskowania zostanie wyłączona. Każdy zainteresowany 500 plus będzie musiał złożyć wniosek elektroniczny. Do dyspozycji obywateli będą trzy kanały komunikacji - portal Emp@tia, PUE ZUS i bankowość elektroniczna.

Poza tym zbliża się nieuchronny koniec wypłat gotówkowych. Nowelizacja zakłada bowiem, że 500 plus ma być przekazywane w formie bezgotówkowej bezpośrednio na rachunek wskazany przez wnioskodawcę.

Zmiany, które poprawią budżet

Skąd ta rewolucja? Cel, jaki przyświeca autorom nowelizacji, to przede wszystkim obniżenie kosztów obsługi. W latach 2016-2020 państwo musiało wydać z tego tytułu aż 1,6 mld zł.

Dzięki zmianom koszty zdecydowanie spadną. Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że budżet państwa zaoszczędzi ok. 3,1 mld zł w ciągu dekady.

500 plus to nie pierwsze świadczenie, które przechodzi cyfryzację. W tym roku podobne zmiany wprowadzono w programie “Dobry start”, dzięki któremu rodzice mogą otrzymać 300 zł na uczące się dziecko. Obsługą świadczeń również zajmuje się ZUS, a wypłaty są realizowane wyłącznie bezgotówkowo.

Polska przyroda i jej ochrona. Ile pamiętasz z lekcji przyrody?

Pytanie 1 z 10

Jedynym gatunkiem żółwia występującym w Polsce w naturze jest:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Premier Mateusz Morawiecki uruchamia podcast. Oficjalnie ogłosił premierę

  • Wspierają Grzegorza Brauna. Powstała specjalna zbiórka na pomoc materialną dla posła

  • Ciotka Andrzeja Dudy zostanie radną Opola. Zajmie miejsce działacza PiS, który prowadził auto bez prawa jazdy

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >