Sejm. Wikimedia Commons/Mateusz KudłaŹródło: Wikimedia Commons/Mateusz Kudła
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 24 Stycznia 2021

Przetasowanie sił politycznych? Najnowszy sondaż zaskakuje

Czy najbliższe wybory do Sejmu nas zaskoczą? Ostatnie sondaże pokazują, że wszystko jest możliwe - od dłuższego czasu poparcie dla partii rządzącej powoli spada, a na swoim koncie wzrost notują Koalicja Obywatelska i... ruch Szymona Hołowni, Polska 2050. Możliwe, że pojawią się po wyborach jako trzecia parlamentarna siła. Co to oznacza dla sejmowych układów?

  • Ostatnie sondaże nie pozostawiają złudzeń - w Polsce rośnie trzecia siła polityczna
  • Maleje również poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości - wiele osób albo przestaje w ogóle chcieć głosować na kogokolwiek, albo odchodzi na rzecz innych formacji
  • W siłę rośnie również Koalicja Obywatelska - większość sondaży, w tym ostatni, dodaje jej nieco głosów poparcia wśród przepytywanych
  • Możliwe, że przy najbliższych wyborach do Sejmu czekają nas nowe układy

Czekają nas one jednak dopiero w 2023 roku, o ile nie nastąpi skrócenie kadencji Sejmu, co wydaje się wątpliwe. 

Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje ciekawe zestawienie. Kto pojawiłby się w Sejmie?

Najnowszy sondaż IBRiS wykonany na zlecenie „Faktu” pokazał tendencje wykrywane również przez inne tego typu badania od pewnego czasu. Strajk Kobiet i powolne działania Szymona Hołowni w celu scementowania jego ruchu sprawiły, że na polskiej scenie politycznej może dojść do dużych przetasowań przy najbliższych wyborach.

Choć na rzeczywiste zmiany w Sejmie będziemy musieli poczekać jeszcze ponad dwa lata, to już teraz warto obserwować to, w jaki sposób myślą potencjalni wyborcy i co może nas w najbliższych wyborach czekać, bo różnice mogą być olbrzymie. 

Przede wszystkim widać spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości (w sondażu IBRiS - 32,3%). Jeszcze przed Strajkiem Kobiet i w okolicach wyborów prezydenckich, swoje poparcie dla partii rządzącej deklarowało ok. 40% respondentów. Już od pewnego czasu można dostrzec tendencję spadkową w ich notowaniach. Gdzie w takim razie przeszli ich wyborcy?

Jakie obostrzenia mogą zostać niebawem wprowadzone w Polsce? Dziennikarze podpytali rządzących. Znamy odpowiedźJakie obostrzenia mogą zostać niebawem wprowadzone w Polsce? Dziennikarze podpytali rządzących. Znamy odpowiedźCzytaj dalej

Jedną z głównych odpowiedzi może być Polska 2050 Szymona Hołowni (w sondażu - 13,5%). Ten nowy ruch, który zaczął kształtować się po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, prezentował się jako nowa opcja centroprawicowa, mocno nastawiona jednak również na kwestie dotychczas przez podobne ugrupowania nie podnoszone lub niezbyt widoczne, jak choćby klimat. 

Charakter partii, która stała się pełnoprawnym ruchem pełnym zaangażowanych osób mających nadzieję na nowe twarze w Sejmie, a co za tym idzie - nową politykę - mógłby skłonił do oddania głosu przede wszystkim osoby dotychczas niezdecydowane, ale również umiarkowanych wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Wartości rodzinne, oddzielenie państwa od Kościoła, ale postawienie na założenia chrześcijańskiej demokracji sprawia, że odpływanie do tego ruchu osób, które dotychczas głosowały na PiS, a po długim czasie szukały czegoś nowego, jest możliwe. 

Koalicja Obywatelska również goni PiS. Kto traci?

Polska 2050 znalazła się jako trzecia w sondażowym zestawieniu. Na drugim miejscu wciąż umacnia swoją pozycję Koalicja Obywatelska (w sondażu - 20%). Jest to jednak gorszy wynik niż w sondażu grudniowym, kiedy uzyskała poparcie wyższe o ponad 3 punkty procentowe. Choć Koalicja i tak zyskuje wyborców, część z nich również odpływa do ruchu Hołowni, który krąży wokół 10-procentowego poparcia. 

Warto jednak zaznaczyć, że poparcie KO spada w porównaniu do tego, co działo się na początku Strajku Kobiet - wtedy wiele sondażowni wskazywało na wynik dotykający niemal 26 proc. 

Na czwartym miejscu plasuje się Lewica z wynikiem 7,7%, na piątym - Konfederacja z 6,6%., a na szóstym PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5%. Bój o pozostanie na powierzchni widać w szczególności w przypadku ostatniego ugrupowania - PSL w połączeniu z partią Kukiz'15 stara się pozostać zauważonym. Bardzo zły wynik w wyborach prezydenckich na razie nie daje na to jednak dużych szans, a poparcie waha się w różnych sondażach do 3% do 6%. 

Pół punktu procentowego zyskała za to Konfederacja - poprzednie badanie dawało jej ok. 6% poparcia, które po rozpoczęciu protestów spadło nawet w pewnym momencie na tyle, by wieszczyć im wyrzucenie za burtę w najbliższych wyborach. Jak na razie straty są jednak powoli odrabiane.

źródło: [fakt]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: