Sanepid kontrole. Flickr / Arek OlekŹródło: Flickr / Arek Olek
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 8 Sierpnia 2020

"Ściągnęliśmy dodatkowe siły". Ruszają kontrole, miliony Polek i Polaków mogą zapłacić gigantyczne kary

Sanepid wyrusza na bardzo skrupulatne kontrole. Jak przekazał rzecznik prasowy GIS-u Jan Bondar, największą ostrożnością powinni oczywiście wykazać się mieszkańcy czerwonych i żółtych stref. Nie oznacza to jednak, że poza tymi miejscami Polki i Polacy nie będą narażeni na bardzo wysokie kary.

Od północy w kilkunastu powiatach w kraju funkcjonują tzw. żółte i czerwone strefy, gdzie restrykcje pandemiczne zostały szczególnie zaostrzone. To właśnie tam miała trafić największa grupa kontrolerów sanepidu, których zadaniem będzie sprawdzanie, czy mieszkańcy dostosowują się do narzuconych wytycznych. 

Masz konto w jednym z tych trzech banków? Uwaga, w weekend możesz mieć poważne problemyMasz konto w jednym z tych trzech banków? Uwaga, w weekend możesz mieć poważne problemyCzytaj dalej

"Trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji. (...) Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji", przekazał rzecznik GIS-u, cytowany przez RMF FM.

wtv.pl - portal informacyjny"Ściągnęliśmy dodatkowe siły". Ruszają kontrole, miliony Polek i Polaków mogą zapłacić gigantyczne karyCzytaj dalej

Sanepid rusza na kontrole

Co ważne, kontrole będą prowadzone przede wszystkim w takich miejscach jak galerie handlowe, lotniska, restauracje czy kina. Osoby sprawdzające mogą jednak także zawitać do miejsc pracy oraz salonów kosmetycznych. Nie zabraknie ich także o weselach, o czym już jakiś czas temu informowali przedstawiciele resortu zdrowia.

Należy zaznaczyć, że kary za nieprzestrzeganie zasad reżimu sanitarnego mogą sięgnąć nawet 30 tys. zł. Są więc naprawdę bardzo wysokie. Sanepid będzie prowadził swoje kontrole nie tylko dziś, ale także w najbliższych dniach, o czym warto pamiętać.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec
3. Stary dokument, na którym zyskasz naprawdę dużo. Z pewnością masz go jeszcze w szafie

Przypomnijmy, że żółte strefy objęły powiat cieszyński, a także Jastrzębie-Zdrój i Żory, powiaty przemyski i jarosławski oraz miasto Przemyśl, powiaty kępiński, oświęcimski, pińczowski i wieruszowski. Czerwone funkcjonują za to w powiatach pszczyńskim, wodzisławskim oraz rybnickim, Rudzie Śląskiej i Rybniku, a także powiatach ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim i Nowym Sączu. To właśnie tam Ministerstwo Zdrowia wprowadziło szczególny reżim ze względu na duże wzrosty liczby zakażonych.

Źródło: RMF FM / PAP

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wąż grasuje po warszawskim osiedlu. Rada osiedla ostrzega, uważajcie
  2. Jakie maseczki są najbardziej skuteczne i czy przyłbica daje ochronę?
  3. Dziennikarze Wiadomości TVP stanęli przed sądem. Wiemy, jak się tłumaczyli
  4. Pracownica Tadeusza Rydzyka ujawniła kulisy działania toruńskiego imperium. Robią wrażenie
  5. Jarosław Kaczyński nie ma skrupułów. Dziennikarze dotarli do słów, które wypowiedział w kuluarach. Czeka nas polityczne trzęsienie ziemi?
  6. Klamka zapadła, zamykają plaże nad polskim morzem. Nic nie da się zrobić