wtv.pl > Świat > Są już nowe zalecenia WHO. Chcą wprowadzić zakaz handlu dzikimi, żywymi ssakami
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:19

Są już nowe zalecenia WHO. Chcą wprowadzić zakaz handlu dzikimi, żywymi ssakami

wtv
WTV.pl

W opublikowanym w poniedziałek dokumencie WHO - wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Programem Środowiskowym Narodów Zjednoczonych (UNEP) - nawołuje kraje członkowskie do zawieszenia handlu dzikimi, żywymi ssakami - bez względu na to, czy służy on uzyskiwaniu z ich pożywienia, czy też rozmnażaniu ich.

WHO apeluje także, aby w ramach działań zapobiegawczych kraje członkowskie zamknęły działy targowe służące sprzedaży dzikich, żywych zwierząt. Tego rodzaju działania miałyby na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się kolejnych chorób odzwierzęcych.

Organizacja zwraca uwagę, że chociaż więszkość targów czy targowisk z żywnością na calym świecie musi dostosowywać się do wysokich standardów higieny, to jednak problemy pojawiają się w momencie dopuszczenia do sprzedaży na nich żywych, dzikich zwierząt.

WHO: targowiska sprzyjają transmisji wirusów

- Gdy dzikie zwierzęta trzymane są w klatkach czy zagrodach, zabijane i patroszone w przestrzeni targowej, przestrzeń ta ulega zanieczyszczeniu płynami ustrojowymi, odchodami i innymi nieczystościami, co wzmaga ryzyko transmisji patogenów do pracowników i klientów, potencjalnie prowadząc do przeniesienia się patogenów na inne trzymane na targowisku zwierzęta - tłumaczy WHO w dokumencie.

- Tego rodzaju otoczenie sprzyja namnażaniu się wirusów, szczególnie koronawirusów, oraz ich przechodzeniu na nowych nosicieli, w tym także na ludzi - ostrzega organizacja.

W dokumencie kraje członkowskie WHO nawoływane są w związku z tym także do wzmocnienia regulacji dotyczących standardów higienicznych i sanitarnych obowiązujących tradycyjne targowiska z żywnością włącznie z dodatkowymi obostrzeniami przeciwdziałającymi tworzeniu się tłumów w okresie pandemii koronawirusa.

Według WHO konieczne jest także wprowadzenie regulacji dotyczących hodowli dzikich zwierząt, które mają być przeznaczone do konsumpcji. Regulacje te powinny brać pod uwagę rozróżnienie na hodowlane oraz schwytane dzikie zwierzęta.

WHO, OIE i UNEP nawołują ponadto do szkolenia inspektorów żywności i inspektorów weterynaryjnych oraz do wzmocnienia informacyjnych systemów monitorowania patogenów odzwierzęcych, które zajmowałyby się zbieraniem, analizowaniem i interpretowaniem danych na temat tych patogenów w celu oceny związanego z nimi ryzyka.

Państwa członkowskie WHO powinny także zgodnie z zaleceniami organizacji prowadzić kampanie informacyjne dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego skierowane do sprzedawców, hodowców oraz konsumentów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: WHO.int, o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: WHO
Powiązane