wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Są już nowe zalecenia WHO. Chcą wprowadzić zakaz handlu dzikimi, żywymi ssakami

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w poniedziałek zalecenia dla krajów członkowskich. WHO opowiada się za wprowadzeniem zakazu handlu dzikimi, żywymi ssakami. Miałoby to zapobiegać roznoszeniu się chorób odzwierzęcych.

W opublikowanym w poniedziałek dokumencie WHO - wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Programem Środowiskowym Narodów Zjednoczonych (UNEP) - nawołuje kraje członkowskie do zawieszenia handlu dzikimi, żywymi ssakami - bez względu na to, czy służy on uzyskiwaniu z ich pożywienia, czy też rozmnażaniu ich.

WHO apeluje także, aby w ramach działań zapobiegawczych kraje członkowskie zamknęły działy targowe służące sprzedaży dzikich, żywych zwierząt. Tego rodzaju działania miałyby na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się kolejnych chorób odzwierzęcych.

Organizacja zwraca uwagę, że chociaż więszkość targów czy targowisk z żywnością na calym świecie musi dostosowywać się do wysokich standardów higieny, to jednak problemy pojawiają się w momencie dopuszczenia do sprzedaży na nich żywych, dzikich zwierząt.

WHO: targowiska sprzyjają transmisji wirusów

- Gdy dzikie zwierzęta trzymane są w klatkach czy zagrodach, zabijane i patroszone w przestrzeni targowej, przestrzeń ta ulega zanieczyszczeniu płynami ustrojowymi, odchodami i innymi nieczystościami, co wzmaga ryzyko transmisji patogenów do pracowników i klientów, potencjalnie prowadząc do przeniesienia się patogenów na inne trzymane na targowisku zwierzęta - tłumaczy WHO w dokumencie.

- Tego rodzaju otoczenie sprzyja namnażaniu się wirusów, szczególnie koronawirusów, oraz ich przechodzeniu na nowych nosicieli, w tym także na ludzi - ostrzega organizacja.

W dokumencie kraje członkowskie WHO nawoływane są w związku z tym także do wzmocnienia regulacji dotyczących standardów higienicznych i sanitarnych obowiązujących tradycyjne targowiska z żywnością włącznie z dodatkowymi obostrzeniami przeciwdziałającymi tworzeniu się tłumów w okresie pandemii koronawirusa.

Według WHO konieczne jest także wprowadzenie regulacji dotyczących hodowli dzikich zwierząt, które mają być przeznaczone do konsumpcji. Regulacje te powinny brać pod uwagę rozróżnienie na hodowlane oraz schwytane dzikie zwierzęta.

WHO, OIE i UNEP nawołują ponadto do szkolenia inspektorów żywności i inspektorów weterynaryjnych oraz do wzmocnienia informacyjnych systemów monitorowania patogenów odzwierzęcych, które zajmowałyby się zbieraniem, analizowaniem i interpretowaniem danych na temat tych patogenów w celu oceny związanego z nimi ryzyka.

Państwa członkowskie WHO powinny także zgodnie z zaleceniami organizacji prowadzić kampanie informacyjne dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego skierowane do sprzedawców, hodowców oraz konsumentów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: WHO.int, o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Kobieta żyła w namiocie przez sześć miesięcy.

Świat

Jadła mech i trawę. Zaginiona kobieta odnaleziona po sześciu miesiącach

Czytaj więcej >
Pastor upublicznił nagranie, jak wyprasza policję z kościoła

Świat

Interwencja policji w kościele. Polski pastor wpadł w szał

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Królowa Elżbieta zdradziła, co czuje po śmierci męża. Szczere słowa monarchini

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Agresywny duchowny wyrzucił policjantów z kościoła: "Won, gestapo! Nie wracajcie tu, wy nazistowscy psychopaci!"

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Podano datę pogrzebu księcia Filipa

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Ujawniono szczegóły ostatnich chwil księcia Filipa. Zmarł w domu mając żonę u boku

Czytaj więcej >