wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zdjęcia zmarłych na wirusa Polaków w trumnach. RPO w akcji, chce działania ministerstwa zdrowia

27 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w dość nietypowej sprawie. Chodzi o możliwość zrobienia zdjęcia zmarłemu na COVID-19 w trumnie przed jej zamknięciem, czego domagają się rodziny osób zmarłych.

Z dniem 3 kwietnia wprowadzone zostały przez Ministerstwo Zdrowia nowe zasady dotyczące postępowania ze zwłokami osób zmarłych na chorobę COVID-19, wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Trumna z ciałem zmarłej osoby pozostaje zamknięta w dniu pogrzeby i nie wolno jej otwierać. Rodzina zmarłego nie może zatem zidentyfikować zwłok znajdujących się w trumnie i upewnić się, że na pewno chowają bliską im osobę. Wiele rodzin w tej sytuacji zwraca się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w nietypowej sprawie. Chodzi o zdjęcia zmarłego na COVID-19

Rodziny nie mogą upewnić się, czy osoba znajdująca się w trumnie, którą żegnają, to na pewno ich zmarły członek rodziny. Jak podaje rp.pl, w tej właśnie sprawie zwrócił się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do Ministra Zdrowia. Czy możliwe będzie chociaż zrobienie zdjęcia zmarłemu w trumnie w celu identyfikacji i jako dowód dla rodziny? O to apeluje wraz z rodzinami zmarłych na COVID-19 rzecznik.

"Pełne przekonanie, że w grobie rodzinnym zostały pochowane zwłoki konkretnej osoby bliskiej, ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia prawa do pamięci i kultu osoby zmarłej, które jest samoistnym dobrem osobistym osób bliskich zmarłego" - napisał do ministra zdrowia Bodnar.

"W związku z niebezpieczeństwem szerzenia się choroby COVID-19 zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na tę chorobę muszą zawierać pewne rygory, które zagwarantują bezpieczeństwo sanitarne. Jednak zdaniem RPO należałoby wprowadzić choćby namiastkę standardowej identyfikacji w stosunku do zwłok osoby zmarłej na chorobę COVID-19. Dlatego też rodziny zmarłych domagają się zrobienia zdjęcia zwłok przed zamknięciem trumny Obecnie obowiązujące przepisy nie zezwalają na wykonanie tego rodzaju czynności" - napisał RPO.

Źródło: Super Express

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >

Polityka

Aleksander Kwaśniewski mówi o współpracy Lewicy i PiS. Niczego nie wyklucza

Czytaj więcej >

Polityka

Istotny wpis Mateusza Morawieckiego obiegł sieć. "Nie zatrzymujemy się"

Czytaj więcej >
W czasie rozmowy na antenie Radia Zet wyszło na jaw, że prowadzone były rozmowy by Kosiniak-Kamysz objął funkcję premiera

Polityka

Kosiniak-Kamysz zostanie premierem? Zaskakujące kulisy rozmów

Czytaj więcej >