Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w nietypowej sprawie.. Pixabay/elsebjgmailcomŹródło: Pixabay/elsebjgmailcom
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 27 Kwietnia 2020

Zdjęcia zmarłych na wirusa Polaków w trumnach. RPO w akcji, chce działania ministerstwa zdrowia

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w dość nietypowej sprawie. Chodzi o możliwość zrobienia zdjęcia zmarłemu na COVID-19 w trumnie przed jej zamknięciem, czego domagają się rodziny osób zmarłych.

Z dniem 3 kwietnia wprowadzone zostały przez Ministerstwo Zdrowia nowe zasady dotyczące postępowania ze zwłokami osób zmarłych na chorobę COVID-19, wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Trumna z ciałem zmarłej osoby pozostaje zamknięta w dniu pogrzeby i nie wolno jej otwierać. Rodzina zmarłego nie może zatem zidentyfikować zwłok znajdujących się w trumnie i upewnić się, że na pewno chowają bliską im osobę. Wiele rodzin w tej sytuacji zwraca się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Alert: Poszukiwany 3,5-letni Kacperek. Zaginął, pochodzi z Dolnego ŚląskaAlert: Poszukiwany 3,5-letni Kacperek. Zaginął, pochodzi z Dolnego ŚląskaCzytaj dalej

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w nietypowej sprawie. Chodzi o zdjęcia zmarłego na COVID-19

Rodziny nie mogą upewnić się, czy osoba znajdująca się w trumnie, którą żegnają, to na pewno ich zmarły członek rodziny. Jak podaje rp.pl, w tej właśnie sprawie zwrócił się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do Ministra Zdrowia. Czy możliwe będzie chociaż zrobienie zdjęcia zmarłemu w trumnie w celu identyfikacji i jako dowód dla rodziny? O to apeluje wraz z rodzinami zmarłych na COVID-19 rzecznik.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jest opinia Sądu Najwyższego. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ogromnej skali"
2. Za kilkanaście godzin będzie niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenia, zagrożenie nadchodzi z południa

"Pełne przekonanie, że w grobie rodzinnym zostały pochowane zwłoki konkretnej osoby bliskiej, ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia prawa do pamięci i kultu osoby zmarłej, które jest samoistnym dobrem osobistym osób bliskich zmarłego" - napisał do ministra zdrowia Bodnar.

"W związku z niebezpieczeństwem szerzenia się choroby COVID-19 zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na tę chorobę muszą zawierać pewne rygory, które zagwarantują bezpieczeństwo sanitarne. Jednak zdaniem RPO należałoby wprowadzić choćby namiastkę standardowej identyfikacji w stosunku do zwłok osoby zmarłej na chorobę COVID-19. Dlatego też rodziny zmarłych domagają się zrobienia zdjęcia zwłok przed zamknięciem trumny Obecnie obowiązujące przepisy nie zezwalają na wykonanie tego rodzaju czynności" - napisał RPO.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest data, kiedy najwcześniej pojawi się szczepionka na COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwosci
  2. WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limit
  3. Przed wrzuceniem psa do kanału robiła mu dziwne zdjęcia i umieszczała w sieci. Trwa walka o jego życie
  4. Skandaliczne słowa popularnego, polskiego duchownego. Mogą narazić zdrowie wiernych
  5. Niepokojąca relacja z Białegostoku, duchowny ma narażać osoby starsze. "Ci ludzie są bezbronni"
  6. Podali termin wznowienia podróży. Bardzo przygnębiające szczegóły od ekspertów z zagranicy

Źródło: Super Express