Rząd pracuje nad nowymi regulacjami. Nadchodzą kontrole trzeźwości w miejscach pracy?
Jak podaje Radio ZET, kierowane przez Jarosława Gowina Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowelizacją przepisów, która ma pozwolić na prowadzenie kontroli trzeźwości w zakładach pracy.
Wbrew stereotypom praca po alkoholu jest problemem wśród zatrudnionych w ogromnej części branż, w tym pracowników biurowych.
Pandemia a alkohol w pracy
Według Radia ZET problem przybrał na sile w okresie pandemii, gdy przejście na pracę zdalną pozwoliło wielu pracownikom ukrywać przed pracodawcami, że pozostają pod wpływem alkoholu .
O ile na przykład w przypadku branży budowlanej osoby pijące w pracy stwarzają zagrożenie dla siebie i dla otoczenia oraz mogą popełnić łatwo dające się wykryć błędy , o tyle w przypadku pracy biurowej "wpadki" nie są zwykle tak spektakularne.
I tutaj jednak daje się zauważyć obniżenie efektywności czy dokładności pracownika, będące skutkiem nadużywania alkoholu . Dotychczas pracodawca był w takich sytuacjach w dużej mierze bezradny, nie mogąc przeprowadzić kontroli trzeźwości w biurze.
Jak wskazuje Radio ZET, nie oznacza to, że osoby pijące w pracy były bezkarne, zdarza się bowiem, że zwolnienia dyscyplinarne pracodawcy mogą w takich przypadkach uzasadnić np. nieuzasadnioną nieobecnością pracownika w pracy czy niewykonaniem przez niego zleconych mu zadań .
Problem pojawia się, gdy pracownikowi trudno udowodnić, że faktycznie pije alkohol lub zażywa inne środki odurzające w godzinach pracy . Przygotowywana w resorcie nowelizacja przepisów ma to zmienić.
Jak relacjonuje Radio ZET, zmiany te pozwolą pracodawcom na prewencyjne prowadzenie wyrywkowych kontroli trzeźwości wśród pracowników .
Jeśli w wyniku takich kontroli wyjdzie na jaw, że któryś z pracowników jest nietrzeźwy, będzie to stanowić podstawę do niedopuszczenia go do pracy .
Według informacji Radia ZET zmiany przygotowywane przez resort dotyczą Kodeksu pracy oraz U stawy wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi .
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: Radio ZET / biznes.radiozet.pl