wtv.pl
WTV

Jakub Kaminski/East News

"Rz" ujawniła, kto stał za największą aferą ostatnich 30 lat. Odkryto tajemnice nieudanego zakupu 1241 respiratorów

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Według "Rzeczpospolitej" za nieudanym zakupem respiratorów od spółki E&K wiosną 2020 roku mogły stać służby specjalne, które przedstawiły ministerstwu zdrowia listę firm rekomendowanych do transakcji. Zdaniem ekspertów oznaczałoby to, że służby przekroczyły swoje uprawnienia.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", podpisana wiosną 2020 roku umowa pomiędzy kierowanym przez Łukasza Szumowskiego Ministerstwem Zdrowia a lubelską spółką E&K dotyczyła dostarczenia 1241 respiratorów. Umowa miała być niespotykanie korzystna, uwzględniając stawki kilkukrotnie wyższe od producenckich. Właściciel E&K Adam Izdebski otrzymał ponadto zaliczkę w wysokości 154 mln zł.

Ostatecznie jednak spółka dostarczyła do Polski zaledwie 200 respiratorów pozbawionych kart gwarancyjnych, za to - z angielskimi wtyczkami. Niejasne było również ich pochodzenie.

Jak relacjonuje "Rzeczpospolita", po zerwaniu umowy ze spółką ministerstwu udało się odzyskać jedynie część zaliczki. Ponadto w połowie lutego 2021 komornik zajął na lotnisku Okęcie 418 respiratorów na rzecz roszczeń resortu.

Jeszcze pod koniec stycznia oświadczenie w sprawie wydał prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński, stwierdzając, że podstawą dla decyzji o zakupie respiratorów od firmy E&K wiosną 2020 roku były informacje służb specjalnych, które "nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy".

- Należy podkreślić, że służby specjalne w związku z występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta, podjęły również działania wyjaśniające ex post, które nie wykazały po stronie Ministerstwa Zdrowia żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów - czytamy w oświadczeniu na stronie Kancelarii Premiera.

Na podobnym stanowisku stali przedstawiciele ministerstwa, wskazując, że zakup poprzedzony był rekomendacjami i działaniami sprawdzającymi Agencji Wywiadu (AW) oraz CBA.

TVN

Posłanka Maciejewska starła się w TVN24 z redaktorem Morozowskim

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje "Rzeczpospolita", odpowiadający przed sejmową komisją ds. specsłużb szef AW Piotr Krawczyk zaprzeczał, jakoby służby przygotowywały tego rodzaju rekomendacje. Sprawę dodatkowo komplikują ustalenia Gazety Wyborczej, zgodnie z którymi szef spółki E&K Adam Izdebski od czasów PRL współpracował z wywiadem.

Zdaniem ekspertów, jeśli potwierdziłyby się informacje, że służby specjalne przygotowywały listy firm rekomendowanych do transakcji, oznaczałoby to przekroczenie przez nie swoich uprawnień.

Według przywoływanego przez "Rzeczpospolitą" byłego szefa AW płk. Grzegorza Małeckiego "to największa afera ostatniego 30-lecia, która powinna być wyjaśniona przez komisję śledczą."

- Wywiad nie jest od robienia zagranicznych zakupów, ale od ich osłony przed ewentualnymi zagrożeniami o charakterze wywiadowczym - przekonuje cytowany przez "Rzeczpospolitą" płk. Małecki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Uchwalono obowiązkowe szczepienia. Bez nich prawdopodobnie nie wejdziesz też do wielu miejsc

  • Urodziny o. Rydzyka już za kilka dni. Szykują dla niego specjalny "prezent", raczej się nie ucieszy

  • Jedna z głównych twarzy PiS nagle odchodzi z klubu. Wiadomo, co teraz planuje, prezes będzie wściekły?

Źródło: Rzeczpospolita / rp.pl, gov.pl

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >