wtv.pl
WTV

Jakub Kaminski/East News

"Rz" ujawniła, kto stał za największą aferą ostatnich 30 lat. Odkryto tajemnice nieudanego zakupu 1241 respiratorów

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Według "Rzeczpospolitej" za nieudanym zakupem respiratorów od spółki E&K wiosną 2020 roku mogły stać służby specjalne, które przedstawiły ministerstwu zdrowia listę firm rekomendowanych do transakcji. Zdaniem ekspertów oznaczałoby to, że służby przekroczyły swoje uprawnienia.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", podpisana wiosną 2020 roku umowa pomiędzy kierowanym przez Łukasza Szumowskiego Ministerstwem Zdrowia a lubelską spółką E&K dotyczyła dostarczenia 1241 respiratorów. Umowa miała być niespotykanie korzystna, uwzględniając stawki kilkukrotnie wyższe od producenckich. Właściciel E&K Adam Izdebski otrzymał ponadto zaliczkę w wysokości 154 mln zł.

Ostatecznie jednak spółka dostarczyła do Polski zaledwie 200 respiratorów pozbawionych kart gwarancyjnych, za to - z angielskimi wtyczkami. Niejasne było również ich pochodzenie.

Jak relacjonuje "Rzeczpospolita", po zerwaniu umowy ze spółką ministerstwu udało się odzyskać jedynie część zaliczki. Ponadto w połowie lutego 2021 komornik zajął na lotnisku Okęcie 418 respiratorów na rzecz roszczeń resortu.

Jeszcze pod koniec stycznia oświadczenie w sprawie wydał prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński, stwierdzając, że podstawą dla decyzji o zakupie respiratorów od firmy E&K wiosną 2020 roku były informacje służb specjalnych, które "nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy".

- Należy podkreślić, że służby specjalne w związku z występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta, podjęły również działania wyjaśniające ex post, które nie wykazały po stronie Ministerstwa Zdrowia żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów - czytamy w oświadczeniu na stronie Kancelarii Premiera.

Na podobnym stanowisku stali przedstawiciele ministerstwa, wskazując, że zakup poprzedzony był rekomendacjami i działaniami sprawdzającymi Agencji Wywiadu (AW) oraz CBA.

TVN

Posłanka Maciejewska starła się w TVN24 z redaktorem Morozowskim

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje "Rzeczpospolita", odpowiadający przed sejmową komisją ds. specsłużb szef AW Piotr Krawczyk zaprzeczał, jakoby służby przygotowywały tego rodzaju rekomendacje. Sprawę dodatkowo komplikują ustalenia Gazety Wyborczej, zgodnie z którymi szef spółki E&K Adam Izdebski od czasów PRL współpracował z wywiadem.

Zdaniem ekspertów, jeśli potwierdziłyby się informacje, że służby specjalne przygotowywały listy firm rekomendowanych do transakcji, oznaczałoby to przekroczenie przez nie swoich uprawnień.

Według przywoływanego przez "Rzeczpospolitą" byłego szefa AW płk. Grzegorza Małeckiego "to największa afera ostatniego 30-lecia, która powinna być wyjaśniona przez komisję śledczą."

- Wywiad nie jest od robienia zagranicznych zakupów, ale od ich osłony przed ewentualnymi zagrożeniami o charakterze wywiadowczym - przekonuje cytowany przez "Rzeczpospolitą" płk. Małecki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rzeczpospolita / rp.pl, gov.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >