wtv.pl
W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ojciec Tadeusz Rydzyk apelował o finansowe wsparcie dla swojej uczelni.

PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Rydzyk chwali się funduszami Radia Maryja i niezależnością. "Wielcy tego świata nie mogą wpływać na to, co mówimy. To jest wolny głos"

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Tadeusz Rydzyk skupił się na misji powstałej w Toruniu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Ostatecznie wypowiedź jej założyciela raz jeszcze zeszła na pieniądze. "Może czytelnicy pomogliby znaleź

  • W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" zakonnik przekonywał o misji toruńskich podmiotów

  • – Jak zakładaliśmy radio, powiedzieliśmy sobie, że nie będzie ono utrzymywało się z reklam – przekonywał Tadeusz Rydzyk, mówiąc o niezależności swojego imperium

  • W trakcie wywiadu raz jeszcze zaapelował o finansowe wsparcie swoich instytucji

  • – Tylu mamy katolików, dobrych Polaków. Gdyby zechcieli przekazywać stały datek na naszą uczelnię, przeznaczać odpis podatkowy na dobry cel… – mówił ojciec dyrektor

Ojciec Tadeusz Rydzyk udzielił wywiadu na łamach "Naszego Dziennika", wchodzącego w skład powstałego w Toruniu imperium. Na początku rozmowy zakonnik zwracał uwagę na misję, jaką postawili przed sobą założyciele WSKSiM.

Redemptorysta wspomniał przy tym konieczność inwestowania w przyszłość, przypominając przy tym słynną maksymę hetmana Zamoyskiego: Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie. Wypowiedziane 400 lat temu słowa nie raz przytaczali również członkowie obozu rządzącego, w tym prezydent Andrzej Duda czy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Rydzyk wskazał, że jednym z celów uczelni jest "formowanie człowieka, który będzie kimś wielkim". Kolejno przestrzegał przed "lewackimi siłami", które "wchodzą na uniwersytety". Wspomniał przy tym choćby doktoraty honoris causa, które zostały nadane Barackowi Obamie, mimo że ten "był za aborcją".

Podniesienie kwestii kształcenia młodych było jednak jedynie wstępem do zwrócenia uwagi na konieczność finansowego wsparcia założonej przez ojca dyrektora toruńskiej uczelni.

Tadeusz Rydzyk prosi o datki: Może byś chciał coś dobrego zrobić z myślą o przyszłości?

Chociaż według wyliczeń serwisu OKO.press od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości do Torunia powędrowało przeszło 325 mln zł z państwowej kasy, ojciec Rydzyk zapewnił, że nie należy być "nastawionym na materializm".

Jak zakładaliśmy radio, powiedzieliśmy sobie, że nie będzie ono utrzymywało się z reklam – zaznaczył. Dodał, że rozgłośnia utrzymuje się dzięki ludziom i choć środki "nie są duże", Radio Maryja pozostaje niezależne.

Wielcy tego świata nie mogą wpływać na to, co mówimy – mówił Tadeusz Rydzyk. – To jest wolny głos – zapewnił. Temat podchwycił prowadzący rozmowę dziennikarz "Naszego Dziennika", wskazując, że "wolność kosztuje".

Zakonnik przeszedł tym samym do kwestii utrzymania uczelni. Przyznał, że "marzy o tym, by ludzie, którzy odnieśli sukces, prowadzą firmy, spółki, biznesy, zechcieli pomóc młodym ludziom" w studiowaniu na WSKSiM.

Ci, co mają firmy, niech się zastanowią: może byś chciał coś dobrego zrobić z myślą o przyszłości? – apelował ojciec dyrektor.

Rydzyk odwołał się do sumień "dobrych Polaków", którzy mogliby przekazać datki na toruńską uczelnię. – Może Czytelnicy „Naszego Dziennika” pomogliby znaleźć takich ludzi, powiedzieliby im o naszej uczelni? – zastanawiał się założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Nasz Dziennik / radiomaryja.pl

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >