wtv.pl > Ekologia > Roślina, którą łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Jej spożycie doprowadzi do bolesnej śmierci
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:13

Roślina, którą łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Jej spożycie doprowadzi do bolesnej śmierci

Szczwół plamisty
Joanna Boisse/Wikimedia Commons

Niestety, łatwo jest go pomylić z innymi, jadalnymi roślinami.

Szczwół plamisty to popularna roślina występująca na polskich łąkach. Spożycie jej może jednak wiązać się z nieodwracalnymi uszkodzeniami organizmu, a w konsekwencji nawet śmiercią.

Uwaga na szczwół!

Kwitnie między kwietniem, a czerwcem i wydaje charakterystyczne białe kwiaty. Spotyka się go na łąkach, na skrajach lasów, czy w przydrożnych rowach.

Szczwół plamisty, lub jak mówią niektórzy - psia pietruszka lub szaleń plamisty to stały element naszego krajobrazu. Nie każdy wie jednak, jak niewiarygodnie niebezpieczne w skutkach może być jego spożycie.

Kwiaty, liście, łodyga i korzeń rośliny zawierają wysoce toksyczne substancje, m.in. koniine, która okazać się może śmiertelną dla człowieka.

Spożycie zaledwie 0,5-1,0 g doprowadza do paraliżu i nieodwracalnych uszkodzeń w ośrodku oddechowym, które kończą się często zgonem.

Nie pomyl z jadalnymi roślinami

Objawami spożycia szczwołu plamistego mogą być m.in. konwulsje, powiększenie źrenic i nagłe uczucie zmęczenia. Pojawić się mogą również problemy z chodzeniem i utrata mowy.

W skrajnych przypadkach osoba, która zje fragment rośliny może zapaść w śpiączkę, a ostatecznie nawet umrzeć.

Jak pomóc komuś, kto nieszczęśliwie spożył szczwół? Przede wszystkim należy jak najszybciej doprowadzić do wymiotów, które pomogą w usunięciu z organizmu substancji toksycznych.

Bezwzględnie należy również niezwłocznie przetransportować nieszczęśnika do szpitala.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że szczwół łatwo jest pomylić z popularnymi jadalnymi roślinami: pasternakiem, a nawet pietruszką.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane