wtv.pl
Sąd uznał zatrzymanie Romana Giertycha za nielegalne.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sąd podjął decyzję ws. zeszłorocznego zatrzymania Romana Giertycha. Jego prawnik ujawnia

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto uwzględnił zażalenie na zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie Romana Giertycha przez funkcjonariuszy CBA w październiku ubiegłego roku, uznając te czynności nie tylko za niezasadne, ale także za nielegalne. Prokuratura

  • W październiku 2020 roku doszło do zatrzymania Romana Giertycha

  • Miano mu przedstawić zarzuty przywłaszczenia pieniędzy ze spółki Polnord

  • Sąd w Poznaniu uwzględnił zażalenie na zatrzymanie mec. Romana Giertycha

  • Czynności podjęte wobec mecenasa uznane zostały za niezasadne i nielegalne

  • Prokuratura Regionalna w Lublinie krytycznie ustosunkowała się do decyzji sądu

W połowie października ubiegłego roku doszło do zatrzymania byłego ministra edukacji, mecenasa Romana Giertycha oraz 11 innych osób pod zarzutem wyprowadzenia i przywłaszczenia około 92 mln zł ze spółki deweloperskiej Polnord. Do aresztowania doszło w przeddzień rozprawy, na której Giertych miał wystąpić jako obrońca Leszka Czarneckiego.

Podczas przeszukania jego domu przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) Roman Giertych zasłabł, w związku z czym został przewieziony do szpitala. Tam usiłowano przedstawić mu zarzuty, co według prokuratury miało być "skuteczne", czemu zaprzeczają jednak obrońcy Giertycha, twierdząc, że jego stan zdrowia nie pozwalał na porozumienie się z nim.

Następnie prokuratura zastosowała wobec Romana Giertycha środki zapobiegawcze, takie jak 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenie w czynnościach zawodowych, zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny i zakaz kontaktowania się z resztą podejrzanych.

Jednak już w grudniu ubiegłego roku poznański sąd rejonowy uchylił te środki zapobiegawcze, wskazując na - podnoszone wcześniej przez obrońców Giertycha - nieskuteczne ogłoszenie mu zarzutów. Jednak w środę, 20 stycznia, Prokuratura Krajowa wystosowała oświadczenie w odpowiedzi na sugestie Gazety Wyborczej, że Giertych przestał być podejrzanym.

"Roman G. ma i nigdy nie utracił statusu podejrzanego w śledztwie dotyczącym przywłaszczenia kilkudziesięciu milionów złotych z deweloperskiej spółki giełdowej Polnord.  (...) Prokurator Krajowy w publicznej wypowiedzi  na podstawie art. 12 ustawy Prawo o prokuraturze, informował o ustaleniach śledztwa przeciwko Romanowi G., stwierdzając, że zgromadzony przeciwko niemu materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na jego winę" - czytamy w oświadczeniu. 

Zatrzymanie Romana Giertycha niezasadne i nielegalne?

Tymczasem w piątek Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto uznał przeprowadzone w październiku ubiegłego roku zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie Romana Giertycha za niezasadne i nielegalne, uwzględniając zażalenie złożone przez pełnomocników mecenasa.

- Były one niezasadne dlatego, że nie istniały żadne przesłanki do tego, żeby wydać tego typu dyspozycję o zatrzymaniu, doprowadzeniu i przeszukaniu, a nielegalne dlatego, że powierzono te czynności Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, która to służba nie jest powołana do prowadzenia czynności w tego typu sprawach - tłumaczył przywoływany przez rmf24.pl mec. Jakub Wende reprezentujący Giertycha.

Do decyzji poznańskiego sądu krytycznie ustosunkowała się zajmująca się sprawą Polnordu Prokuratura Regionalna w Lublinie, według której zatrzymanie było zasadne, bo uniemożliwiło podejrzanemu ukrycie dowodów i ustalenie z resztą podejrzanych wspólnej linii obrony.

"Dlatego tylko zatrzymanie, dokonane w czasie, gdy przebywający od dłuższego czasu za granicą Roman G. odwiedził Polskę, mogło zapewnić właściwy bieg śledztwa. Świadczy o tym także fakt, że już po postawieniu zarzutów podejrzany unikał stawiania się na przesłuchania w prokuraturze" - przywołuje stanowisko prokuratury portal rmf24.pl.

Źródło: rmf24.pl, dziennik.pl, rp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >