wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rocznica smoleńska. Michał Dworczyk o planowanych obchodach

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W tym roku wiele osób wskazywało, iż obostrzenia wprowadzone zostały z datą końcową do piątku, tak by w sobotę 10 kwietnia Prawo i Sprawiedliwość mogło bez przeszkód zorganizować uroczystości związane z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Micha

  • W czasie wizyty w TVP Michał Dworczyk skomentował plany dotyczące obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

  • Minister wskazał, iż wydarzenia upamiętniające tragiczna śmierć pod Smoleńskiem będą miały miejsce. Będą jednak zorganizowane w reżimie sanitarnym

  • Wiadomo, iż rano w sobotę 10 kwietnia odprawiona zostanie msza. Po nabożeństwie na grobach zmarłych złożone zostaną kwiaty

Od wielu lat 10 kwietnia to data wywołująca dużo emocji. Nie ulega wątpliwości, że uczczenie rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński, jest ważne z państwowego punktu widzenia. Niemniej okoliczności, stosunek władzy do tej sprawy oraz kreowana narracja sprawia, iż część obywateli krytycznie odnosi się do tej celebracji.

W tym roku 10 kwietnia i związane z tym dniem wydarzenia po raz kolejny organizowane są w okresie pandemii. W tamtym roku zachowanie Jarosława Kaczyńskiego wywołało sporo emocji, jak będzie w tym razem?

Michał Dworczyk komentuje plany na 10 kwietnia

Zajmujący się obecnie tematem Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk znalazł chwilę czasu na to, by na antenie TVP 1 skomentować plany rządzących na 10 kwietnia. Już w sobotę przypadnie bowiem 11. rocznica katastrofy smoleńskiej.

Z wypowiedzi ministra dowiadujemy się przede wszystkim, iż nie zrezygnowano z obchodów. Wydarzenia związane z upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej będą miały miejsce. Nie podlega to żadnej dyskusji.

Informacja ta została podana w przeciwieństwie do wiadomości na temat kolejnych obostrzeń ze sporym jak na standardy rządzących wyprzedzeniem. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż zaplanowanie poszczególnych uroczystości, w których wziąć udział mają najważniejsi politycy w państwie w czasie, gdy budzą oni skrajne emocje, wymaga od odpowiednich służb właściwych przygotowań.

Jak będzie wyglądała 11. rocznica katastrofy smoleńskiej?

Według informacji przekazanych przez Michała Dworczyka w TVP, 10 kwietnia rano, w ramach wydarzeń związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej, odprawiona zostanie msza. „[...] potem nastąpi złożenie kwiatów na grobach osób, które zginęły w katastrofie”. Minister w KPRM dodał jeszcze, iż w sobotę wieczorem na stołecznym Starym Mieście odprawiona zostanie kolejna msza święta.

Wieczorne nabożeństwo nie jest jednak niczym nowym. W przeciwieństwie do reszty wymienionych przez Michała Dworczyka wydarzeń ma miejsce cyklicznie. Co miesiąc bowiem, nie tylko 10 kwietnia, ale 10. dnia każdego miesiąca, odprawiana jest msza w intencji zmarłych w katastrofie smoleńskiej.

W swoim komentarzu na temat obchodów, które 10 kwietnia będą miały miejsce w stolicy, Michał Dworczyk zaznaczył, iż wszystkie zaplanowane wydarzenia będą podlegać obowiązującemu ścisłemu reżimowi sanitarnemu. Sam harmonogram również zostanie zapewne okrojony, a uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku nie będą tak okazałe, jak w poprzednich latach.

Nie tylko Prawo i Sprawiedliwość. Na 10 kwietnia planowany jest protest

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że 10 kwietnia, prócz uroczystości związanych z katastrofą smoleńską, planowane są protesty. Informacje na ten temat potwierdził kandydat na prezydenta Paweł TanajnoW rozmowie z naszym redaktorem Alanem Wysockim wprost stwierdził, iż protestujący chcą „zepsuć atmosferę”.

Warto przypomnieć, iż rok temu Jarosław Kaczyński wzbudził duże oburzenie społeczne w związku z celebracją 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W czasie, gdy Polacy zostali pozbawieni możliwości odwiedzania cmentarzy, prezes PiS mógł z honorami wspominać swojego brata, a wizyta na grobach nazwana została wtedy wykonywaniem obowiązków służbowych. Tego, czy w tym roku wydarzenia zaplanowane na 10 kwietnia wzbudzą podobnie duże emocje, dowiemy się już za kilka dni.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >