wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

10 kwietnia Jarosław Kaczyński zmierzy się z protestem przedsiębiorców. Tanajno: "chcemy mu zepsuć tę atmosferę"

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podczas 11. rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku Jarosław Kaczyński będzie musiał zmierzyć się z grupą protestujących przedsiębiorców. Wiemy, co konkretnie wydarzy się podczas państwowych obchodów. "My chcemy mu zepsuć tę atmosfer

  • 10 kwietnia odbędzie się 11. rocznica katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Rząd wciąż nie podał planów obchodów, jednak poznaliśmy plany ruchów społecznych

  • Lotna Brygada Opozycji nie będzie protestować podczas rocznicy. Wszystko przez wzgląd na otwarty charakter obchodów. Sprawy w swoje ręce wziął Paweł Tanajno. Przedsiębiorca oficjalnie potwierdził przeprowadzenie demonstracji. Zainteresowanie wydarzeniem wyraziło blisko 1000 osób

  • "My chcemy mu zepsuć tę atmosferę" - komentował w rozmowie z naszą redakcją. Społecznik wskazał, iż "od funkcjonariuszy policji oczekuje dezercji"

Kryzys epidemiczny uniemożliwia Jarosławowi Kaczyńskiemu przeprowadzenie hucznych obchodów państwowych. Wciąż jednak nie wiemy, czy założyciel Prawa i Sprawiedliwości nie zdecyduje się na nagięcie zasad sanitarno-epidemicznych. Podczas przedsięwzięcia będzie mógł liczyć na ochronę policji, żandarmerii oraz prywatnej ochrony. Podczas miesięcznic smoleńskich fotoreporterzy regularnie prezentują ujęcia rzekomego snajpera, ulokowanego na jednym z pobliskich dachów.

Zbliżenie się tego dnia do wicepremiera będzie graniczyło z cudem. Wyzwanie to podejmą jednak przedsiębiorcy z Pawłem Tanajną na czele. Były kandydat na urząd prezydenta może próbować skutecznie zagłuszyć ceremonię za pomocą megafonów i specjalnego nagłośnienia

10 kwietnia Jarosław Kaczyński spotka przedsiębiorców, a Lotna Brygada Opozycji rezygnuje z demonstrowania w rocznicę

Na Facebooku założono wydarzenie pt. "Narodowa blokada schodów Jarosława". Organizatorami akcji jest nie tylko Paweł Tanajno, ale również inicjatywa przedsiębiorców. Strona mogła budzić kontrowersje. Przypomnijmy, że zainteresowanie "Sylwestrem pod domem Kaczyńskiego" wykazało kilkanaście tysięcy osób. Ostatecznie przy ulicy Adama Mickiewicza znaleźli się jedynie niewielka grupa uczestników, policjanci i prasa. Skontaktowaliśmy się z organizatorem, który potwierdził organizowanie przedsięwzięcia.

- Postulat jest jeden: koniec z lockdownem, koniec z PiS-em. Przyczyny protestu są prozaiczne. Jak pamiętamy z zeszłego roku, miłościwie nam panujący Jarosław lekceważy wszystkie obostrzenia i zagrożenia. Nawet trafiając do utworów popkultury jak "Mój ból jest większy niż Twój", rażąc uczucia wszystkich Polaków, jest gotowy przeprowadzić swoje obchody. My chcemy mu zepsuć tę atmosferę - usłyszeliśmy od Tanajny.

Zapytaliśmy, jakiego zachowania spodziewa się ze strony służb mundurowych - Od funkcjonariuszy policji oczekuję dezercji. Ile razy mają jeździć na prywatne imprezki Jarosława Kaczyńskiego? - odpowiedział krótko były kandydat na urząd prezydenta. Wiemy, że najpewniej będzie to jedyny protest, jaki odbędzie się podczas państwowych obchodów. Wczoraj skontaktowaliśmy się z przedstawicielka Lotnej Brygady Opozycji, która zapewniła zrezygnowanie z akcji protestacyjnej. 

Aktywiści społeczni nie chcą prowadzić demonstracji przez wzgląd na charakter uroczystości. W wydarzeniu mogą wziąć udział rodziny ofiar katastrofy lotniczej, a także przedstawiciele opozycyjnych ugrupowań politycznych. Według części aktywistów zorganizowanie protestu lub pikiety mogłoby uderzyć w osoby, które chcą naprawdę uczcić pamięć zmarłych. 

Wyjaśnijmy, że Lotna Brygada Opozycji jest grupą osób organizujących happeningi podczas miesięcznic smoleńskich. Działacze podjęli inicjatywę, gdy Jarosław Kaczyński zakończył marsze po Krakowskich Przedmieściach, ograniczając się do składania wieńców pod słynnym pomnikiem przy placu Piłsudskiego. W ten sposób okazują niezadowolenie wobec "zawłaszczania przestrzeni publicznej" przez lidera Prawa i Sprawiedliwości. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jak będzie wyglądała majówka? Michał Dworczyk odpowiada

  • Senator PiS otwarcie zadeklarował, że nie chodzi do kościoła

  • Horban podał możliwy termin całkowitego lockdownu w Polsce

Podobne artykuły

Andrzej Sośnierz opowiedział o wewnętrznych problemach w Prawie i Sprawiedliwości

Polityka

„Brzydziło mnie już to wszystko”. Były polityk klubu PiS nagle zdradza, co się kryje w partii

Czytaj więcej >
Tomasz Lis

Polityka

Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki

Czytaj więcej >
Bartłomiej Sienkieiwcz w rozmowie z TVP

Polityka

Bartłomiej Sienkiewicz pokazał wymianę wiadomości z TVP

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda miał krytykować Morawieckiego i Dworczyka

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Tajemnicze zniknięcie biskupa Edwarda Janiaka. Śledztwo "Gazety Wyborczej"

Czytaj więcej >