Religia na maturze. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 16 Lutego 2021

Wiceminister edukacji o maturze z religii: Warto rozważyć

Religia może już wkrótce stać się jednym z przedmiotów , które zdawać będzie można na maturze. Po spotkaniu ministra edukacji z członkami Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w przestrzeni publicznej pojawiły się plotki, że rozważane jest wprowadzenie dziedziny do egzaminu dojrzałości. O wieści zapytany został na antenie Radia Zet wiceminister Dariusz Piontkowski.

  • Tematem rozmowy przedstawicieli KEP-u z Przemysławem Czarnkiem była prawdopodobnie kwestia matury z religii
  • Dariusz Piontkowski nie potwierdził doniesień TVN24
  • Wiceminister przyznał jednak, że temat matury z religii rozważany jest już od jakiegoś czasu

Dariusz Piontkowski podkreślił, że pomysł wprowadzenia religii do matury jest rozważany już od jakiegoś czasu. 

Religia na maturze już wkrótce?

W styczniu doszło do spotkania ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z członkami Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Jak donosił TVN24, tematem rozmów mogło być wprowadzenie przedmiotu religii do egzaminu maturalnego. 

Według wiadomości podanych przez stację, pojawiły się głosy, że przedstawiciele KEP tuż po spotkaniu mieli cieszyć się, że "Kościół w końcu dostanie maturę z religii". Instytucja miała bowiem już od ponad 20 lat starać się o wprowadzenie tej dziedziny do egzaminu dojrzałości. 

Złotoryja. Bezdomni podczas mszy zaczęli spożywać trunki wysokoprocentowe. Konieczna była interwencja policjiZłotoryja. Bezdomni podczas mszy zaczęli spożywać trunki wysokoprocentowe. Konieczna była interwencja policjiCzytaj dalej

Podczas rozmowy w Radiu Zet o sprawę zapytany został były minister edukacji, dziś pełniący obowiązki wiceministra w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski. Choć polityk nie potwierdził informacji, z jego słów można było wywnioskować, że rozmowy w tej sprawie są na zaawansowanym etapie

- Na razie takiej decyzji nie było, natomiast jest to jedno z dyskutowanych rozwiązań. (...) Na pewno warto to rozważyć, skoro uczestniczymy w zajęciach religii, są uczelnie katolickie, na których wykładana jest teologia - przyznał Piontkowski. 

Przedmiot nieobowiązkowy 

Argumentem w sprawie wprowadzenia matury z religii miałby być fakt istnienia teologii jako kierunku uniwersyteckiego. Przyszli studenci zamierzający wybrać ten nurt edukacji, mogliby zatem przygotowywać się doń już na etapie nauki w liceum. 

Dariusz Piontkowski w rozmowie z Radiem Zet potwierdził, że nawet jeśli dziedzina ostatecznie trafiłaby na arkusze maturalne, maturzyści nie byliby w żaden sposób zobligowani do tego, by to właśnie ją wybierać do zestawu zdawanych przedmiotów. 

- Jeśli w ogóle taka decyzja by była, to nie byłby to przedmiot obowiązkowy. Wybieraliby go tylko chętni - podkreślił wiceminister. 

Polityk zaznaczył jednocześnie, że nie może potwierdzić, czy temat spotkania Przemysława Czarnka z przedstawicielami KEP-u dotyczył matury z religii, ponieważ nie ma takiej wiedzy

- Ja akurat w tym spotkaniu nie uczestniczyłem, nie znam więc jego przebiegu, ale wiem, że minister spotykał się z przedstawicielami episkopatu. Wiem, że także ze strony Kościoła jest to jeden ze zgłaszanych postulatów - przyznał. 

Źródło: wprost.pl, wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: