Radio Maryja ostatecznie straciło współpracę z kanadyjską rozgłośnią
Z nadawania audycji Radia Maryja zrezygnowała ostatnia kanadyjska rozgłośnia
Decyzja władz CKJS to efekt działań Thomasa Lukaszuka, który od lat wskazuje na szkodliwość mediów ojca Tadeusza Rydzyka
Zdaniem działacza ogłoszenie wspomnianej decyzji w Dzień Kobiet ma również charakter symboliczny. – Wszak Radio Maryja promuje wartości sprzeczne również z wolnością kobiet – wskazuje
Początek swoistego upadku przedsięwzięć ojca Rydzyka w Kanadzie rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, gdy redemptorysta otrzymał zakaz odprawiania mszy w części kraju.
Za problemami założyciela Radia Maryja stoi Thomas Lukaszuk, były kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, który od lat zwraca uwagę obywateli Kanady, że w mediach ojca dyrektora pojawiają się wypowiedzi, które należy uznać za mowę nienawiści, jak choćby ataki na środowiska LGBT czy ekologów, wskazuje Onet.
Lukaszuk mówił też o wystąpieniach Tadeusza Rydzyka, które noszą znamiona antysemityzmu.
Radio Maryja traci ostatnią rozgłośnię
Jak podaje wspomniany portal, Rydzyk utracił właśnie ostatnią kanadyjską rozgłośnię, która nadawała sygnał Radia Maryja. Lukaszuk – wraz z członkami organizacji B'nai Brith – zwracali uwagę na szkodliwe społecznie treści pojawiające się na antenie założonego przez zakonnika radia.
Ostatni program Radia Maryja stacja CKJS z Winnipeg nadała w niedzielę. – Decyzja dyrekcji 810 CJKS zapadła po zapoznaniu się z ksenofobicznymi, antysemickimi oraz homofobicznymi treściami w Radia Maryja, które godzą w prawa człowieka – wskazuje Lukaszuk, cytowany przez Onet.
I dodaje: – To miły zbieg okoliczności, że całkowite wyeliminowanie Radia Maryja z publicznych fal radiowych w Kanadzie nastąpiło w Międzynarodowym Dniu Kobiet. Wszak Radio Maryja promuje wartości sprzeczne również z wolnością kobiet.
Według informacji kanadyjskiego działacza pozostałe stacje, które dotychczas nadawały część programów Radia Maryja dla kanadyjskiej Polonii, również przestały to robić. W efekcie radia ojca Tadeusza Rydzyka w Kanadzie można posłuchać wyłącznie przez internet.
W grudniu ze współpracy z Radiem Maryja wycofały się też władze CJMR 1320. W lutym Rydzyk komentował tę decyzję w dość dramatycznym tonie: – Aż mi się wierzyć nie chce! Oni zwrócili się do właściciela takiej stacji w Toronto, gdzie nadawaliśmy 20 lat, a on uznał, że „precz z radia!”.
Warto przypomnieć, że po wydaniu zakazu odprawiania mszy przez redemptorystę w sprawę usiłował zaangażować się polski ambasador w Kanadzie. W późniejszym wywiadzie dla Radia Maryja Andrzej Kurnicki ocenił, że ataki na rozgłośnię należy uznać za jednoczesne ataki na chrześcijaństwo oraz mieszkającą w kraju Polonię.
źródło: Onet
Artykuły polecane przez redakcję WTV: