wtv.pl > Polska > Ogromny cios dla Radia Maryja. Mimo wszelkich nadziei, nie uda się zrealizować planu
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:29

Ogromny cios dla Radia Maryja. Mimo wszelkich nadziei, nie uda się zrealizować planu

wtv
WTV.pl
  • W tym roku Radio Maryja obchodzi swoje 29. urodziny

  • Z powodu pandemii koronawirusa obchody nie będą mogły być tak huczne jak do tej pory

  • Ograniczono się do skromnego świętowania, głównie na terenach świątyń

Wielkimi krokami zbliżają się 29. urodziny Radia Maryja. Z powodu trwającej w kraju pandemii, nie będą one mogły się odbyć jednak z tak wielką pompą, jak do tej pory... 

Radio Maryja świętuje rocznicę

29 lat temu powstała toruńska rozgłośnia katolicka, która stworzyła podwaliny pod sieć medialną, określaną przez niektórych jako "imperium" ojca Tadeusza Rydzyka. Urodziny Radia Maryja to okazja w szczególny sposób znacząca dla jej miłośników. 

Ma ona również ogromne znaczenie dla samego Tadeusza Rydzyka, który w niedzielnej audycji "Rozmowy niedokończone" drżącym głosem opowiadał z ekscytacją o początkach swojej dziennikarskiej drogi i powstaniu rozgłośni w 1991 r. wbrew rzekomym przeciwnościom losu. 

Urodziny Radia Maryja od kilku lat wiązały się z niezwykle huczną imprezą odbywającą się na terenie Areny Toruń, a następnie przenoszoną do Bydgoszczy. Podczas obchodów obecni byli czołowi politycy Zjednoczonej Prawicy, którzy tańczyli w rytm pieśni religijnych. W uroczystości brały udział również tysiące wielbicieli toruńskich mediów.

Rok 2020 na długo zostanie zapamiętany przez ojca Tadeusza Rydzyka, nie tylko ze względu na odbywające się w ostatnim czasie przed siedzibą rozgłośni protesty Strajku Kobiet, ale przede wszystkim ze względu na brak możliwości zorganizowania urodzin stacji z tak ogromną pompą jak do tej pory. Świętowanie będzie musiało się ograniczyć do kilku skromniejszych wydarzeń. 

Skromniej niż do tej pory

Wszyscy na pewno mamy w pamięci obrazki przedstawiające polityków, takich jak Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, czy Zbigniew Ziobro, trzymających się za ręce i bujających do pieśni "Abba Ojcze" podczas uroczystości zorganizowanej z okazji urodzin Radia Maryja. W tym roku najprawdopodobniej nie będziemy mogli być świadkami takich ekscesów. 

Wszystko za sprawą trwającej w kraju pandemii koronawirusa, która znacznie ograniczyła możliwości odbywania się imprez masowych. Z obostrzeń wprowadzonych przez rząd wynika bowiem, że w tego typu wydarzeniach brać może udział maksymalnie 5 osób

Pamiętajmy jednak, że tak radykalne ograniczenia nie dotyczą miejsc kultu, a to właśnie w budynkach świątyń odbywać się będzie większość uroczystości podczas tegorocznych urodzin Radia Maryja. Możliwe więc, że będziemy mogli zobaczyć tam twarze znanych polityków Zjednoczonej Prawicy, a domyślamy się, że usłyszeć będziemy mogli również treść, tradycyjnie pisanych z tej okazji, listów prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. 

Świętowanie rozpocznie się już 4 grudnia od koncertu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, który odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Kolejne etapy świętowania przeniosą się do kościołów. 5 grudnia w sanktuarium redemptorystów w Toruniu mieć miejsce będzie uroczysta modlitwa różańcowa oraz msza święta, a 8 grudnia nabożeństwo w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. 

Skromna formuła uroczystości urodzinowych Radia Maryja na pewno zmartwi słuchaczy rozgłośni, którzy zawsze chętnie przybywali na imprezy organizowane przez toruńskie media. Mogą mieć jednak nadzieję, że szybko uda się zakończyć kryzys związany z pandemią koronawirusa i w przyszłym roku 30-lecie będzie świętowane w iście szampańskim stylu

źródło: gazeta.pl

undefined

Powiązane