wtv.pl > Polska > Protest pod Radiem Maryja, mężczyzna rzucił się na manifestującego. Tymczasem u Rydzyka wizytować miał Czarnek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:43

Protest pod Radiem Maryja, mężczyzna rzucił się na manifestującego. Tymczasem u Rydzyka wizytować miał Czarnek

W szkole Tadeusza Rydzyka trwa międzynarodowy kongres, wśród gości minister Czarnek
Facebook / Dominika Walichniewicz

Wczoraj Tadeusz Rydzyk zainaugurował XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. Wydarzenie to ma charakter międzynarodowy, a słowa otwarcia ojca dyrektora skupiły się głównie na podpieraniu swoich tez dotyczących "pozornie humanistycznych ideologii" mających zły wpływ na młodzież akademicką oraz wychowanie dzieci. Dziś sytuacja pod toruńskimi siedzibami ojca dyrektora wyglądała nieco inaczej. 

W czasie, gdy Tadeusz Rydzyk z dumą publikował na kanałach Radia Maryja kolejne wypowiedzi padające w czasie wykładów zaproszonych gości, pod Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pojawili się spontanicznie skrzyknięci aktywiści. Doszło do przepychanek i emocjonalnej wymiany zdań. Sytuacji na pewno nie uspokoił fakt udziału w kongresie Przemysława Czarnka, a słowa, jakie padły z jego ust, pokazują, że polskie szkolnictwo zaczyna nierozerwalnie wiązać się z religijnymi poglądami szefa resortu MEN.

Wczoraj wydarzenie zainaugurował Tadeusz Rydzyk, nie obyło się bez przytyku do LGBT

Zarówno wypowiedzi Tadeusza Rydzyka, jak i ministra Przemysława Czarnka obejrzeć można na kanałach informacyjnych Radia Maryja. W całości dostępne są również w serwisie YouTube. Ich treść oraz wydźwięk w stosunku do ostatnich wydarzeń wydają się wyjątkowo znaczące. Szef resortu edukacji nie czuje się zaniepokojony coraz większym sprzeciwem środowiska i, przekonany o swojej nieomylności, postanowił kontynuować swoistą krucjatę.

- Mówi Ojciec Święty o zagrożenia dla całej cywilizacji, że dzisiejsze zagrożenie to powszechna dyktatura pozornie humanistycznych ideologii. Każdy, kto się im sprzeciwia, mówi Benedykt XVI, zostaje wykluczony z konsensusu społecznego. [...] Sto lat temu, mówi Ojciec Święty, każdy uważałby za absurdalne mówienie o małżeństwach homoseksualnych, o aborcji, o produkowaniu istot ludzkich w laboratoriach - przemawiał z mównicy do nielicznych zgromadzonych na sali Tadeusz Rydzyk. Na samym początku swojej wypowiedzi zaznaczył, iż ma świadomość, że zainteresowanie kongresem było spore, jednak nie spodziewał się zapewne, że pod siedzibą pojawią się również aktywiści niezgadzający się z tezami głoszonymi zarówno przez redemptorystę, jak i ministra edukacji.

Toruńska Gazeta Wyborczą relacjonuje, że doszło do przepychanek. Naprzeciwko pikiety stanęli bowiem studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Wywiązały się sprzeczki słowne, a jeden z aktywistów zgłosił kradzież baneru.

Gazeta Wyborcza pisze o proteście pod WSKSiM Tadeusza Rydzyka

W piątek pod WSKSiM spontanicznie zebrali się ludzie, a na trzymanych przez nich banerach, zgodnie z relacją Gazety Wyborczej, przeczytać można było m.in.: "Czarnek wariacie, nie chcemy cię w oświacie", czy "Rydzyk ty zbóju, nie chcemy cię w Toruniu". 

Aktywiści mieli zostać zaczepieni przez mężczyznę, który wzywał do "zostawienia Tadeusza Rydzyka" i kazał rozejść się protestującym, po czym wyrwał jeden z banerów trzymanych przez protestujących. Potem naprzeciwko nich stanęli studenci uczelni redemptorysty. Wywiązała się emocjonalna wymiana zdań, a jeden ze studentów wskazywał, że był prześladowany ze względu na swoje prawicowe przekonania oraz wyznawaną wiarę. Była to odpowiedź na trzymane przez strajkujących zdjęcia dzieci ze społeczności LGBT, które popełniły samobójstwo w związku z dyskryminacją.

- Różnica jest taka, że pan żyje, a te dzieciaki nie - miał usłyszeć w odpowiedzi. Przypominanie tragicznie zmarłe dzieci nie było przypadkiem. W XIII Międzynarodowym Kongresie „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki” organizowanym przez Tadeusza Rydzyka brał udział Przemysław Czarnek, minister edukacji słynący z homofobicznych i dyskryminujących wypowiedzi

Gość honorowy Tadeusza Rydzyka jest notorycznie wzywany do odejścia ze stanowiska lub zdymisjonowania go przez premiera. Warto tutaj przytoczyć fragment listu wysłanego do premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Andreja Dudy przez ponad 340 cenionych pracowników środowiska akademickiego. " [...] w wypowiedziach dr. hab. Czarnka widoczne są rażący brak poszanowania ludzi o innych poglądach, ukrainofobia, antysemityzm, dehumanizacja osób nieheteronormatywnych, mizoginizm oraz pochwalanie kar cielesnych wobec dzieci."

Na YouTubie zamieszczono cały wykład ministra Przemysława Czarnka, który nie ukrywał swojego zadowolenia z możliwości wygłoszenia kilku słów do słuchaczy katolickich mediów Tadeusza Rydzyka. Jego słowa wywołały jednak mieszane uczucia.

Głuchy na krytykę Przemysław Czarnek mówi o swojej wizji wychowania w szkolnictwie wyższym

- Zadaniem rządu jest stworzenie takiego otoczenia prawnego, instytucjonalnego i finansowego, by pozwolić uczonym i akademikom rozwinąć cały ich potencjał intelektualny. [...] szkolnictwo wyższe w Polsce może w niezwykły sposób skorzystać dzięki istnieniu i rozwojowi katolickich ośrodków akademickich - mówił na początku Przemysław Czarnek. 

W dalszej części kontrowersyjnego wykładu szef MEN mówił o konieczności zreflektowania się w kwestii publikowania prac w języku angielskim. Dodatkowo minister Przemysław Czarnek postuluje o zmianę zdania na temat zachodnich, szczególnie amerykańskich uniwersytetów. Międzynarodowe rankingi wydają się dla niego nie istnieć i chęć studiowania na renomowanych uczelniach nazywa jedynie "kompleksami" polskiego szkolnictwa. Z całością wypowiedzi można zapoznać się poniżej.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Radio Maryja / YouTube.com / Business Insider/ Facebook (Dominika Walichniewicz)

Powiązane