Psy mogą wyczuć w naszych organizmach wirusa SARS-CoV-2?. pexels.com/Aubrey HaaseŹródło: pexels.com/Aubrey Haase
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 28 Marca 2020

Czeka nas prawdziwy przełom? Naukowcy sprawdzą, czy psy mogą wyczuć wirusa

Psy mogą wyczuć w naszych organizmach wirusa SARS-CoV-2? Całkiem możliwe, że szykuje się przełom, w którym mogą pomóc nam zwierzęta. Być może będą one mogły węchem rozpoznać osoby chore, co znacznie ułatwi walkę z wirusem. Sprawa jest obecnie badana przez naukowców.

Zespół brytyjskich naukowców wraz z członkami jednej z charytatywnych organizacji zajmującej się zwierzętami, wspólnymi siłami prowadzą badania, które mogą okazać się przełomowe. Jeśli ich teza się potwierdzi, bardzo ułatwi nam to walkę z groźnym wirusem i jego wykrywaniem.

Córka Kasi Kowalskiej w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Hanna Lis opublikowała poruszający wpisCórka Kasi Kowalskiej w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Hanna Lis opublikowała poruszający wpisCzytaj dalej

Psy za pomocą węchu mogą rozpoznać osoby chore na Covid-19?

Badania prowadzone są pod kątem sprawdzenia, czy psiaki są w stanie wyczuć wirusa w organizmie człowieka i rozpoznać osoby chorujące na Covid-19. Badacze wraz z kilkoma wybranymi psami będą współpracować z Londyńską Szkołą Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz z uniwersytetem w Durham. Badania będą trwały sześć tygodni. Mają one udowodnić, czy czworonogi są w stanie wywęszyć osoby zakażone wirusem.

Jeśli eksperyment się powiedzie, znacznie ułatwi to wykrywanie osób chorych i ich izolację, a zatem jeszcze bardziej skuteczną walkę z koronawirusem. Będzie to przede wszystkim szybsze i mniej problematyczne, niż do tej pory z testami.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rossmann i Biedronka musiały zostać zamknięte. Dziesiątki pracowników poddanych kwarantannie
2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy

Organizacja współpracująca z naukowcami prowadziła już wcześniej podobne doświadczenia. Przeszkolone przez nich psy umiały na podstawie próbek pobranych od pacjentów wykrywać m.in. takie choroby, jak infekcja bakteryjna czy choroba Parkinsona.

Psi węch ma niezwykłe właściwości, co wiadomo nie od dziś. Od lat bowiem wykorzystuje się go do wykrywania nawet niektórych rodzajów nowotworów, malarii i chorób układu oddechowego. Czas pokaże, czy zwierzęta pomogą nam i tym razem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy jednak zagrają z Finlandią. Mecz już o 19, zagra Krzysztof Piątek
  2. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy
  3. Maseczki powinien nosić każdy? Profesor nie pozostawia złudzeń, wyznał prawdę
  4. Zmarł dwa dni po wykonaniu testu. Osierocił szóstkę dzieci, miał być całkiem zdrowy
  5. Jarek Jakimowicz doszukuje się światowego spisku? "Złamie się nam psyche a później..."
  6. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica

Źródło: Rzeczpospolita