wtv.pl > Świat > Przerażający żywioł w Turcji, w pobliżu kurortów turystycznych. Z pożarem walczy już ponad 4 tys. strażaków
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:58

Przerażający żywioł w Turcji, w pobliżu kurortów turystycznych. Z pożarem walczy już ponad 4 tys. strażaków

Pożary
Ervins Strauhmanis/flickr.com - zdjęcie ilustracyjne

Planując wakacje, zastanowić należy się nad wyborem innego kierunku.

W pobliżu kurortów turystycznych w Turcji trwają wyjątkowo dotkliwe pożary. Do walki z żywiołem rozdysponowanych zostało już ponad 4 tys. strażaków. Prawie 200 osób trafiło do szpitali, są również ofiary śmiertelne.

Turcja w ogniu

Manavgat, Antalya, Adana, Mersin, Bodrum i Marmaris - te miejscowości, według tureckich mediów dotknięte zostały pożarami.

Pożar objął domy mieszkalne, pola uprawne, a nawet turystyczne kurorty. Władze ewakuują hotele, a w nadmorskich miejscowościach co chwilę na sygnale przemieszczają się karetki pogotowia.

W samym Manavgat doszło do śmierci czterech osób, a aż 180 wymagało niezwłocznej hospitalizacji. Do walki z żywiołem wysłano ponad 4 tys. strażaków.

Oprócz interwencji z ziemi, gaszenie przeprowadzane jest również z powietrza. Wykorzystuje się do tego rosyjskie bombowce wodne. Rozwiązania mogą okazać się jednak nie być wystarczające.

Co jest przyczyną?

Już teraz pomoc w walce z żywiołem zadeklarowały Grecja i Azerbejdżan. W związku z tym, że pożar w Manavgat rozprzestrzenił się do kilku innych miejsc, władza podejrzewa, że mogło być to celowe działanie.

Czy mogło dojść zatem do podpalenia? Rząd nie wyklucza takiej możliwości, choć na razie nie ma na to jeszcze żadnych dowodów. Śledztwo w sprawie zapowiedział już prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Tymczasem słowa mające na celu uspokoić turystów przebywających w Turcji wystosowało polskie MSZ.

- Placówka w Ankarze oraz Konsulat Honorowy w Antalyi pozostają w stałym kontakcie z miejscowymi służbami i rezydentami biur turystycznych - napisano w komunikacie - Według informacji otrzymanych od lokalnych służb w tej chwili sytuacja jest pod kontrolą i nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak nie należy wykluczać ryzyka rozprzestrzeniania się ognia - ostrzeżono. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Turcja pożar
Powiązane