wtv.pl > Świat > Trzęsienie ziemi 8,2 w skali Richtera. Za chwilę może uderzyć tsunami
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:17

Trzęsienie ziemi 8,2 w skali Richtera. Za chwilę może uderzyć tsunami

alaska trzęsienie
Twitter/@manisha_jaipur

Na Alasce odnotowano trzęsienie ziemi o sile 8,2 w skali Richtera. Dla części wybrzeża wystosowano już pilne ostrzeżenia przed tsunami.

Według wstępnych ustaleń US Geological Survey niektóre części Alaski są zagrożone nadejściem tsunami po trzęsieniu ziemi o sile 8,2 u wybrzeży stanu – poinformowało CNN.

Bardzo silne trzęsienie miało miejsce około 90 kilometrów na wschód od Perryville na Alasce. Zdarzenie miało miejsce około 22:15 czasu lokalnego.

Alaska. Ostrzeżenia przed tsunami

Wydarzenie było odczuwalne na całym Półwyspie Alaski i Kodiak – podało Alaska Earthquake Center.

Jak donosi USGS (amerykańska agencja naukowo-badawcza), wystąpiły co najmniej dwa silne wstrząsy wtórne o wielkości 6,2 i 5,6.

Ostrzeżenie o tsunami wydano dla części stanu już kilka chwil po trzęsieniu – podało Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami (US National Tsunami Warning Center).

Tsunami potwierdzone

W aktualizacji dodano, że tsunami zostało potwierdzone i obecnie "oczekiwane są jego skutki".

Oficjalnym doradztwem objęto Alaskę Południową i Półwysep Alaska, od wejścia Hinchinbrook (90 mil na wschód od Seward) do Przełęczy Unimak, a dla Wysp Aleuckich od Przełęczy Unimak (80 mil na północny wschód od Unalaski) do Przełęczy Samalga na Alasce – ustaliło CNN.

Policja w Kodiak, największym mieście wyspy o tej samej nazwie, po trzęsieniu doradziła mieszkańcom, by przenieśli się na wyżyny.

Na miejsce ewakuacji wybrano miejscowe liceum.

Ostrzeżenie przed tsunami wystosowano również dla mieszkańców Hawajów, ale później zostało ono anulowane. "Na podstawie wszystkich dostępnych danych nie ma zagrożenia tsunami" – przekazali przedstawiciele National Weather Service Pacific Tsunami Warning Center.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, CNN zdjęcie główne: Twitter/@manisha_jaipur

Powiązane