wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przemysław Czarnek o możliwej dacie powrotu uczniów do szkół

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W rozmowie na antenie Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się między innymi na temat możliwego terminu powrotu uczniów do szkół, bezpieczeństwa sanitarnego w szkołach oraz szczepień nauczycieli.

W związku z drastycznym wzrostem ilości zakażeń koronawirusem, wśród których przeważa bardziej zakaźna i skutkująca cięższym przebiegiem zakażenia brytyjska odmiana, od soboty w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje obejmujące także nauczanie zdalne dla uczniów klas I-III.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wystąpił we wtorek na antenie Polskiego Radia, wypowiadając się między innymi na temat sytuacji polskiego systemu edukacji w obliczu ogólnokrajowego lockdownu i ewentualnego terminu powrotu uczniów do nauczania stacjonarnego

- Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, gdy ustąpi III fala i sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Zakładamy, że ten lockdown będzie trwał 3 tygodnie. Jeśli będzie to możliwe, to powrót do szkół nastąpi 12 kwietnia - przywołuje słowa ministra polskieradio24.pl.

Przemysław Czarnek o szczepieniach nauczycieli

Minister odniósł się również do publikacji Dziennika Gazety Prawnej dotyczącej kryzysu szczepionkowego. - Nauczyciele, którzy się zarejestrowali do szczepień, w przytłaczającej większości zostali już zaszczepieni - stwierdził na antenie Polskiego Radia Przemysław Czarnek.

- Środowisko nauczycielskie jest naprawdę bezpieczne na wypadek i na okoliczność powrotu do nauczania stacjonarnego - przekonywał minister edukacji i nauki. 

W podobnym tonie Przemysław Czarnek wypowiadał się na ten temat w niedawnym wywiadzie dla portalu onet.pl, przekonując, że powodem ponownego wprowadzenia nauczania zdalnego nie jest ryzyko zakażeń wśród nauczycieli, tylko konieczność ograniczenia mobilności wszystkich osób zaangażowanych w organizację edukacji stacjonarnej.

- To codziennie kilka milionów osób w ruchu. Kiedy się wyłączy ten ruch na trzy tygodnie z uwzględnieniem, po drodze, przerwy świątecznej, to powinniśmy zauważyć radykalną zmianę w statystykach zakażeń - przywoływał słowa ministra onet.pl.

W trakcie wtorkowej rozmowy na antenie Polskiego Radia poruszony został także temat niedawnej wypowiedzi szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budki, który sugerował, że wydziały teologii czy historii - jako rzekomo niestwarzające szans na zatrudnienie ich absolwentów - powinny zostać zlikwidowane.

- Jeśli nie będziemy kształcić nauczycieli historii, to kto będzie uczył historii dzieci w naszych szkołach? To jest odcięcie Polaków od korzeni i to od najmłodszych roczników - skomentował pomysł Budki minister Czarnek.

Źródło: polskieradio24.pl, onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >