wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Właśnie w całej Polsce rozpoczął się kolejny protest. Trwa, choć mogliście go jeszcze nie zauważyć

7 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Przemysław Czarnek, a w zasadzie prowadzona przez niego reforma edukacji jest powodem rozpoczynającego się dziś w całej Polsce Ogólnopolskiego Strajku Edukacyjnego. Uczniów i studentów nie zobaczymy raczej na polskich ulicach, sw&oacu

  • Dziś rozpoczyna się Ogólnopolski Strajk Edukacyjny

  • Protest ma na celu doprowadzenie do dymisji Przemysława Czarnka

  • W akcie solidarności uczniowie i studenci planują zrezygnować z udziału w środowych zajęciach dydaktycznych

Pierwsza faza strajku przeciwko Przemysłowi Czarnkowi ma potrwać do 11 grudnia.  

Przemysław Czarnek na celowniku

Dziś w całej Polsce rozpoczyna się Ogólnopolski Strajk Edukacyjny, zapoczątkowany przez organizację "STOP deMENtażowi Edukacji". Celem protestu jest dymisja Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji narodowej. Przyczyną takiego postulatu jest nieudolność polityka w pełnieniu powierzonych zadań oraz niezwykle surrealistyczne pomysły dotyczące nauki. 

Swoją rolę Przemysław Czarnek pełni od października i od samego początku budzi ogromne kontrowersje. Znany z homofobicznych wypowiedzi przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości postulował już o wycofanie z kanonu lektur dzieł, określanych przezeń jako "lewacko-liberalne". Zamiast nich polityk postuluje o wprowadzenie do szkół pism autorstwa Jana Pawła II

Nowy minister edukacji wypowiedział także wojnę wykładowcom i nauczycielom, którzy w otwarty sposób poparli Strajk Kobiet. Jakiś czas temu stwierdził, że dla takich osób nie ma miejsc w polskich szkołach. 

Wymienione powyżej pomysły edukacyjne Przemysława Czarnka to zaledwie kilka z szerokiej listy zarzutów, jaką wobec polityka wystosowali polscy nauczyciele szkolni i akademiccy oraz uczniowie i studenci. Petycja o odwołanie kontrowersyjnego ministra spotkała się z poparciem prawie 90 000 osób. Niestety po 3 tygodniach wciąż nie przyniosła żadnego efektu. Organizacja "STOP deMENtażowi Edukacji" zdecydowała więc o powzięciu bardziej radykalnych kroków

Pokojowy strajk w całej Polsce 

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolski Strajk Edukacyjny, którego pierwsza faza potrwać ma do 11 grudnia. Forma protestu jest dość nietypowa, bo nie obejmuje manifestacji na polskich ulicach, a głównie czyny charytatywne, których podjąć mają się osoby biorące udział w proteście. 

Uczniowie, studenci, a także nauczyciele chcący wesprzeć akcję, powinni zatem w najbliższych dniach zdecydować się chociażby na oddanie krwi lub szpiku. Jeden z organizatorów akcji przekonywał w Radiu Zet, że świetnym pomysłem byłoby także udanie się do lasu w celu posprzątania znajdujących się tam śmieci

Najbardziej radykalną formę Strajk Edukacyjny ma przybrać w najbliższą środę. Organizatorzy chcą zrezygnować w tym dniu z udziału w zajęciach dydaktycznych, do czego namawiają również uczniów i nauczycieli. 

W tym dniu nie bierzemy udziału w zajęciach dydaktycznych. Mamy nadzieję na włączenie się również wykładowców, nauczycieli oraz pracowników oświaty, którzy tego dnia zrezygnują z wykonywania swojej pracy. Celem nie jest tu pójście na wagary, czy zrobienie sobie krótkiego urlopu. Chcemy na tyle, na ile jest to w tym momencie bezpieczne i możliwe, wyrazić swój sprzeciw. Tak aby usłyszała o nim cała Polska, a zwłaszcza Minister Edukacji i Nauki oraz Premier. - czytamy na stronie Strajku Edukacyjnego na Facebooku. 

Na razie nie są planowane dalsze kroki protestu, ale już wiadomo, że akcja raczej nie skończy się 11 grudnia i potrwa najprawdopodobniej do czasu ogłoszenia ewentualnej dymisji Przemysława Czarnka. 

źródło: radiozet.pl, facebook.com/stopdementazowiedukacji

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >